Від Харкова по Карпати - Україна рідна мати

Від Харкова по Карпати - Україна рідна мати

31 Січня 2018,
Вифлиємська зоря та Тетральна скриня з Івано-Франківщини в Харкові!

                           Від Харкова по Карпати -Україна наша мати!!! Різдво єднає Україну

Саме під такою символічною  назвою відбувалась реалізація проекту Програми національних обмінів та ІІ Всеукраїнський різдвяний фестиваль «Вертеп-фест 2018» в м.Харкові.

  Колективи із Павлівки «Вифлеємська зоря», Тязева - «Театральна скриня»  та хористи з Сільця Ямницької ОТГ яскраво вразили Слобожанщину на ІІ Всеукраїнському Різдвяному фестивалі «ВЕРТЕП-ФЕСТ»-  2018 у м. Харкові. Участь нашого вже об’єднаного колективу  відбувалася в рамках реалізації виграного проекту «Програми Національних обмінів в Україні»,що фінансується Європейським Союзом та програмою розвитку демократії (США). Авторами написання та реалізації  даного гранду   стали в.о.старости  с. Павлівки Іван Вацеба та громадський активіст , учасник хорового колективу с. Сілець, Ігор Цюцьмаць. Крім того активну підтримку в реалізації такого великого заходу здійснила Ямницька сільська рада в особі сільського голови Романа Крутого.

   Фестиваль пройшов феєрично, колоритно та з дуже насиченою програмою. 13-14 січня Харків заполонила велична різдвяна атмосфера. Більше тисячі  учасників, а це понад 60 колективів з 22 областей України зібралися у центрі  Харкова. Колядки та щедрівки лунали із 30-ти різноманітних локацій. Наш колектив у складі  52 учасників подолав понад тисячу км.  для того, щоб показати  свої галицькі прикарпатські традиції святкування різдвяних свят. Наші виступи дуже сподобалися харків’янам та гостям міста, про це свідчить велика кількість відзнятих роликів в ЗМІ, безліч інтерв’ю та просто неймовірно багато інформації в соціальних мережах. Родзинкою виступів була надзвичайна колоритність образів, яскраве вираження кожного героя, цікаво наповнене вертепне дійство та Маланка, які поєднували історичне минуле, традиційний релігійний сюжет та сучасні реалії України. Спеціально для поїздки на Схід  сценарій вертепу «Вифлиємська зоря» був доповнений патріотичними сценками та актуальними проблемами сьогодення, прославлялися наші герої та видатні постаті, висміювались зрада, корупція та продажність, висвітлювались та з болем переживались події АТО. Саме тому, крім традиційних, з’явились такі  герої, як Володимир Великий, Данило Галицький, Богдан Хмельницький, воїн АТО, волонтер, сучасний депутат-корупціонер та ін.. 

  Традиції святкування Старого нового року та св. Василія яскраво демонстрували аматори «Театральної скрині» з Тязева.  Глядачів вітали Василь та Маланка, Коза - як символ родючості та урожаю, Жид з Жидівкою, Цигани, Чорт та Біда та ін. Головну місії дійства виконували  засівальники-віншувальники, котрі вітали харків’ян на площах, парках, вулицях міста. Загалом. Сценарій Маланки був жартівливим та розважальним, на відміну від вертепу.

   За нецілих три дні, крім участі у відкритті  фестивалю на вул. Сумській та головних сценах на площі Свободи та парку Горького, де наші колективи з Прикарпаття колядою «Нова радість стала» розпочинали та завершували фестиваль, було проведено ряд благодійних акцій та виступів у Харківському військовому госпіталі, військових частинах, станціях метро, вокзалі, торгових центрах та ін.. Крім того, в Харківському організаційно-методичному центрі культури ХОДА колективами «Вифлиємська зоря» та «Театральна скриня» було проведено майстер-класи по підготовці сценарію вертепу та Маланки, особливості прикарпатських різдвяних традицій для колективів з Хмельниччини та Харківщини, що стало новинкою в програмі свята .  Нашою спільною місією було не лише прославлення Ісуса Христа, що народився, а й те, щоб  принести часточку   прикарпатських традицій на схід України, туди, де національні традиції, наша рідна мова та пісня, на жаль, систематично нищилися століттями Емськими указами, Валуєвськими циркулярами,голодоморами та виселеннями… Але за п’ятий раз поспіль з аналогічною місією нашого колективу , а також із заснуванням подібних фестивалів у центральній та східній Україні ми бачимо ,що українізація там все-таки відбувається, однак  ще потрібно докласти багато зусиль, має бути створена ціла національна програма за підтримки влади та громадськості, щоб це відбулося і щоб ми відчули себе єдиною нацією, Великою Україною, і те, що Схід і Захід разом!   

  Дякуємо худ.керівникам  колективу із с.Тязів «Театральна скриня» п.Світлані Желюк  та п. Оксані Ковальчук за чудове дійство «Маланка», художньому керівнику  колективу із с.Сілець п.Галині Бибик,художнім керівникам с.Павлівки п. Олександрі Боднар та Володимиру Савчуку,головному організатору та керівнику поїздки до Харкова Івану Вацебі та всім артистам-аматорам,  які виділили свій час, щоб спільно здійснити волонтерську місію відродження традицій на Слобожанщині.

   Це були чудові три дні …чудові миттєвості для кожного із учасників нашого об’єднаного колективу. Своєю маленькою лептою ми зробили все можливе, щоб культура на сході України відроджувалася, щоб діти на сході знали своє коріння, свої колядки та щедрівки, щоб не боялися рости справжніми патріотами своєї Держави. Напевно,  має пройти ще багато років, щоб східна Україна була справді українською. Але якщо ми не будемо байдужими, будемо допомагати їм згадувати свою історію, то колись все-таки відродимося і станемо Великою Могутньою Державою!

 Щира подяка організаторам фестивалю -  БФ «Харків з тобою» в особі його голови Олени Рофе-Беккетової, голові Харківської ОДА Юлії Світличній, а також усім організаціям, які сприяли у відрядженні нашого об’єднаного колективу - ГО «Містки громадської активності»,  сільському голові с.Ямниця Роману Крутому та всім, хто долучився до організації даного заходу.

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ!!!


Автор: Іван Вацеба
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку