Хаби & Бібліотеки знайшли свої вектори розвитку в рамках Запорізької книжкової толоки

Хаби & Бібліотеки знайшли свої вектори розвитку в рамках Запорізької книжкової толоки

9 Листопада 2017,

Запоріжжя з 27 по 29 жовтня 2017 року гостинно приймало у себе гостей з м. Хмельницький в рамках проекту «Хаби & Бібліотеки: вектори розвитку», який реалізується Громадською організацією «Спільно Хаб» (м. Запоріжжя) у співпраці з Громадською організацією «Молодіжний просвітницький центр «Опція» (м. Хмельницький) в рамках «Запорізької книжкової толоки», а також Запорізькою обласною універсальною науковою бібліотекою та Бібліо Хабом (Хмельницька міська централізована бібліотечна система) в рамках програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).

У грудні 2016 року на базі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки Громадська організація «Молодіжна організація «Небо без кордонів» у співпраці з ініціативною групою відкрила коворкінг (з англійської, спільне місце для роботи) «Спільно HUB» за кошти Уряду Німеччини, який згодом переріс у Громадську організацію з однойменною назвою «Спільно Хаб». І майже за рік роботи нам є чим поділитись з партнерами, які до нас чи після нас відкриватимуть подібні публічні простори, бо ми працюємо безкоштовно на базі бібліотеки. Аби до нас приєднатись треба отримати читацький квиток за 25 грн. на рік або безкоштовно для внутрішньо переміщених осіб. Піднятись у хол четвертого поверху бібліотеки та зайти у прозорий офіс «Спільно HUB», зареєструватись у нашій електронній базі та працювати 5 днів на тиждень з можливістю по вечорах чи у вихідні відвідувати корисні заходи як на нашій базі, так і на базі бібліотеки. Ми стали платформою для багатьох Громадських організацій у Запоріжжі і вже маємо партнерів з інших міст, а також партнерів з числа бізнесу (кава «Isla» та смаколики «Урожай»).

Хмельничани похвасталися тим, що ідею БібліоХабу вдалося реалізувати за кошти Бюджету участі. Проект був підтриманий людьми, які потім з нетерпінням чекали на його реалізацію, так як відчували причетність до створення БібліоХабу. Це єдиний безкоштовний коворкінг у м. Хмельницькому, тому ще до офіційного відкриття він став затребуваний серед громадських організацій. Можемо похвалитися тісною співпрацею з літературними спілками, голова однієї з яких теж став учасником Програми обмінів.

Для Хмельницьких партнерів важливим був досвід обліку користувачів Спільно HUB, – як розроблена програма обліку взаємодіє з базою даних бібліотеки. Відвідувачі одночасно є користувачами бібліотеки, тому цікаво було, як налагоджена співпраця між хабом і бібліотекою. Помітно, як активність хабу приводить до бібліотеки нові категорії користувачів.

Для себе хмельничани винесли такі речі:

-      хаб не має дублювати функції бібліотеки,

-      для ефективного використання хабу необхідно залучати різних партнерів,

-      необхідно робити гнучкий графік роботи, щоб було зручно для відвідувачів,

-      правила користування хабу взяли за основу при розробці власних правил.

У Запоріжжі вже втретє проводили «Запорізьку книжкову толоку», яка є символом розвитку культури та взаємодії для містях та гостей фестивалю. Наші партнери з м. Хмельницький наголошують, що у них проводили три роки Літературний фестиваль «Слово єднає». Тому отримали цінний досвід та ідеї для себе з Толоки:

 • використання одного приміщення для різних локацій дуже ефективне,
 • волонтерська робота організована на найвищому рівні,
 • оперативне професійне висвітлення заходів Книжкової толоки,
 • велика кількість партнерів,
 • дитяче «Книголісся»,
 • розміщення реклами по всьому місту,
 • різноманітність заходів і локацій на різні смаки, для різного віку,
 • можливість придбати не тільки книги, а й сувеніри, отримати автографи, пообідати,
 • формлення фото-зон,
 • перегляд та обговорення фільмів,
 • гості з інших міст, і не тільки Запорізької області, які приїхали на толоку.

Цікавими були зустрічі з письменниками так представниками видавництв, які також брали участь у Хмельницькому міському літературному фестивалі «Слово єднає».

На Толоці вразив майстер-клас «Мовні хитрунці». Вразив кількістю людей, які прагнуть вивчати українську мову. Для м. Хмельницького це не є таким актуальним питанням, місто в більшості україномовне, проте і для себе винесли деякі правила, якими почали користуватися.

Програма обміну була насичена не лише зустріччю у бібліотеці чи відвідуванням заходів Запорізької книжкової толоки, але і тим, що ми змогли дати для наповнення ЗКТ. Зокрема, наші хмельницькі партнери задоволені, як відбувся майстер-клас «Математичні вірші» від їх земляка Віталія Міхалевського. Учасники були активними, задавали питання, на наступні дні впізнавали Віталія Міхалевського, підходили за автографами, бажали придбати книги. Цікавий досвід для літератора, про якого дізналися хмельничани із фейсбуку. По поверненню у Хмельницький з’явився попит у читачів саме на цей майстер-клас «Математичні вірші», тому заплановано декілька заходів у БібліоХабі та навчальних закладах.

Також ми в рамках нашого проекту не змогли оминути тему співпраці Хабів та Бібліотек і провели панельну дискусію на Толоці, де за словами Тамари Козицької, директорки Хмельницької централізованої бібліотечної системи: «Тема бібліотек дуже неоднозначно сприймається. Цікаво, що на дискусії були люди з різними поглядами на сучасну бібліотеку, адже були бібліотекарі як із сільської бібліотеки, так із Київської національної. Це сприяло справжньому обговоренню, яке не закінчилося у відведену годину, а продовжилося за лаштунками. Професійна модерація дискусії дала можливість розглянути питання з різних сторін. Приклад настільки тісної співпраці бібліотеки та ГО, який ми побачили у Запоріжжі, надихає і дає новий вектор розвитку бібліотеки».

З запорізької сторони зазначимо, що співпраця Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки з багатьма Громадськими організаціями у Запоріжжі, зокрема, і зі «Спільно HUB» має свої вектори розвитку у стиранні кордонів між громадами та бібліотекою, у напрацюванні спільних ідей для розвитку бібліотеки як публічного простору та просування на її базі багатогранних ініціатив, які вирішують проблеми у місті та області.

Усі четверо учасників Програми національних обмінів з м. Хмельницький відкрили для себе Запоріжжя. Зовсім по-іншому уявляли собі і людей, і місто: більш промисловим, менш культурно-інтелектуальним. Були приємно враженні красотою міста, кількістю людей, які відвідують Запорізьку книжкову толоку, їхньою зацікавленістю.

Гості звернули увагу, що люди в більшості російськомовні, але при спілкуванні з нами намагалися все ж таки перейти на українську.

Сподобалася Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека: і приміщення, і персонал, і різноманітність діяльності. Її виставка на Книжковій толоці про історію Дніпрогесу була унікальною та затребуваною відвідувачами.

Відбулася також зустріч з Арт-простором «Loft Млин», де вражає наполегливість у досягненні мрії її представників. ГО «Спільно HUB» при невеликій кількості її членів, проводить таку різнопланову діяльність, чому сприяє правильне розподілення обов’язків. Це можна для себе взяти на замітку.

Вперше пройшли майстер-клас з міні-гольфу від крафтового виробника у Запоріжжі – Павло Шадрін. Це приклад, як власноруч можна реалізовувати ідеї, які можуть використовуватися у міському просторі і бути цікавими на будь-яких заходах.

Після повернення у Хмельницький, висвітлення своїх вражень у соцмережах, хмельничани зацікавилися подією, місцеві журналісти запропонували провести щось подібне у нашому місті, обіцяли інформаційну підтримку.

При підготовці «Програми підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги у м.Хмельницькому на 2018-2020 роки «Читай українською», були враховані рекомендації учасників програми обмінів, які виникли після подорожі у Запоріжжя. Програма затверджена і опублікована на сайті Хмельницької міської ради 06 листопада 2017 р.

Громадська організація «Спільно HUB» вдячна усім партнерам, які сприяли нам у підготовці та проведенні проекту «Хаби & Бібліотеки: вектори розвитку». Ми зрозуміли, що знаходимось на правильному шляху – головне не зупинятись і надалі вдосконалювати спільні ідеї та організаційно розвиватись. Саме співпраця з діаметрально протилежним регіоном доказує те, що Хаби можуть і мають жити на базах бібліотек і наші два приклади є чудовим тому доказом.

Дякуємо Програмі національних обмінів за чудову можливість зрозуміти, що наш вектор розвитку – сприяє покращенню надання послуг у публічних просторах України.


Автор: Громадська організація "Спільно HUB"
Поділитися
 • Facebook

Назад до списку