Завершилася експедиція до витоків українського монументального мистецтва

Завершилася експедиція до витоків українського монументального мистецтва

20 Грудня 2017, Київ, Львів, Нова Каховка

Київ і відкриття виставки «Бойчукізм. Проект великого стилю», на яку ми були запрошені кураторами виставки. 

Починаючи з перших кроків по території Мистецького арсеналу – зворушливі зустрічі: до нас приєднались наші запорізькі друзі – мистецтвознавець Інеса Атаманчук і художник Андрій Соколенко. Зустрілись з великої родиною Довженко - Олена, Іван, Настя, Клавдія. Зустрічі несподівані: коли тебе гукають на ім'я і через мить ти вже обнімаєшся з людиною яку знав тільки по фейсбуку: «ну нарешті ми «візуалізувалися» - я Клава Довженко» . І тут же підходить ще знайомий незнайомець – історик, археолог, директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух . Теж бучимось вперше хоча спілкуємося вже досить давно на нашої сторінки в фб «Нова Каховка – скансен монументального мистецтва «Кам’яні вишиванки». Як давні друзі потрапляємо в обійми професора мистецтвознавця львів'янина Ярослава Кравченко. Так, особистості, чудові зустрічі та спілкування, обмін думками та враженнями. Олег Батурин спробував взяти у мене інтерв’ю з самого початку виставки, коли я ще була занадто ошелешена цім грандіозним видовищем і не змогла сформулювати потрібну відповідь на запит Олега: «Що для вас ця виставка?» Вже потім, вдивляючись в полотна, занурюючись в світ творчості школи я подумки відповідала Олегу : Що є таке в цих полотнах і в цих художниках, за що їх катували та знищували? Що це за влад така, яка боялася і знищувала це мистецтво? Що стоїть за героїзмом людей які зберегли ці полотна, щоб їх бачили нащадки? Яка цінність і честь що ми теж належимо до відкривачів і зберігачів безцінного мистецтва - творам Григорія Довженка на фасадах будинків Нової Каховки.. Такої великої виставки робіт бойчукистів ще не було. Дуже приємно спілкування з консультантами виставки і друзями Нової Каховки Ярославом Кравченко и Оленою Довженко. До речи, пані Олена передала нам великий оновлений видрукуваний тираж брошур по Кам'яним вишиванкам Нової Каховки.

 

Частина друга! До Львова їхали одним поїздом з паном Ярославом і він став нашим гідом і провідником, дуже уважним і попереджувальним. За його порадою два вихідних дня во Львові втрачені для тих «що йдуть до витоків бойчукізму» не були. Національний музей, галерея А. Шептицького, галерея ідеї, вітражі костьолів, і самі засніжені вулички міста - було казково. Головні зустрічі планувались на понеділок – це відвідання Львівської академії мистецтв, де нас дуже тепло зустріли зав. кафедрою сакрального мистецтва Роман Василик та викладачі кафедри.

До речі роботи Г.Довженко - фотографії з фасадів наших будинків, які ми показали - вразили професіоналів - це не сграфіто - занадто великий рельєф - це виливок, яка прикріплювалася до стіни ... як можна було робити такі величезні панно з розчину, це складно, розчин пересихає, його треба постійно зволожувати – а тім паче на півдні, літом…Загадка залишилась, а ми щиро і наполегливо осталась и ми щиро и наполегливо запрошували до Нової Каховки побачити усе власними очами та переконатися в унікальності художнього оформлення міста. Була зустріч с Ректором Академії паном Володимиром Одрехівським – дуже приємна, ділова – домовились про літні студентські табори в рамках грантового проекту та подальшої плідної співпраці. Проректор Роман Яців подарував нам свою книгу з автографом про видатного мистця, педагога Роберта Лісовського який вчився у М .Бойчука, дружив з В. Седляром, Г. Нарбутом, И. Падалкою, Т. Бойчуком...та ювілейний фоліант до 140 річчя Львівської національної академії мистецтв. Усі зустрічі були дуже тепли, щири, на високому рівні.. І звичайно, спілкування зі студентами, яким ми розповили про свій проект, в рамках якого ми мали можливість відвідувати Київ і Львів, про майбутню програму співпраці, про наше рідне місто. До речі, побачив наші брошури одна з студенток каже – а я вже тримала таку, нам в Школу мистецтв приносили – я з Нової Каховки!. Ост така несподівана зустріч із землячкою: Аня Тетеря студентка 1 курсу факультету художнього металу. Потім прощальна чашечка кави у львівської кав’ярне з паном Ярославом - дуже цікава та надзвичай гостинна людина.
Наш проект виконано вповні – чесно кажучи, навіть не вірилося. що все вийде - зустрітися з такими цікавими людьми, глибоко пірнути в художнє життя Києва і Львова, і донести до регіональних центрів історію про маленьке місто з великою духовною спадщиною - Нову Каховку. Дуже вдячні Організатору експедиції — Центру сучасного розвитку “Астра”. Проект «Експедиція до колиски українського монументалізму» реалізується в рамках Програми національних обмінів, при фінансуванні Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).


Автор: Іваннікова Діана
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку