ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА ПРИЙМАЄ ХЕРСОНЦІВ

ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА ПРИЙМАЄ ХЕРСОНЦІВ

24 Квітня 2017, Львів

В рамках Програми національних обмінів група “Urban Re-Public” (Юлія Манукян та Сергій Дяченко) змогла відвідати 21 квітня надзвичайно важливу конференцію та круглий стіл у НУ "Львівська Політехніка".

Розвиток музейної справи в Україні дедалі ускладнюється через фінансові труднощі. Наша команда минулого року за грантові кошти Міністерства закордонних справ Німеччини реалізувала чергову програму з розробки методики просування музеїв не лише як сховищ культурної спадщини, а як центрів освіти, а для невеликих міст та містечок – як найважливіших культурних центрів. 
Специфіка нашої методики – мінімальні бюджети, які необхідні для впровадження навчальних програм, для просування музейних колекцій, для пропагування місцевої культурної спадщини, брендів історії, етнографії в публічних просторах самих цих населених пунктів та розвиток народних промислів на основі музейних колекцій. Це важливо для розвитку туризму і для утвердження впевненості й віри у цінності своєї місцевої самобутньої культури в мозаїці загальноукраїнської культури.
Наш метод – багатий арсенал можливостей сучасного мистецтва, погляд митців на справу, урбаністичні дослідження та презентації, гумор та самоіронія в арт-проектах. Про все це ми розповіли на IV Міжнародній науково-практичній конференції «Міжкультурний простір міста: пам'ять, спадщина, діалог». Презентація викликала надзвичайну зацікавленість. Вражає результативність співпраці з музеями, якщо її все ж таки вдається організувати. Синергетичний ефект відбувається ще й тоді, коли у справі зацікавлена місцева влада. Як це вже було, проект прапору «Музею Азовського моря» в Генічеську Олександра Жуковського справив враження на всіх присутніх. Загальна фотографія була виконана саме з ним.
Львівська політехніка – один з небагатьох вишів, де ведеться підготовка спеціалістів музейної справи (є ще тільки в Києві, Харкові, Луцьку та Рівному). Відсутність таких спеціалістів, катастрофічна нестача молодих кадрів – одна з головних причин занепаду музеїв. Кафедра історії України та етнокомунікації Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки на чолі з Поліною Вербицькою вкотре зібрала фахівців задля просування майже непідйомної справи. 
Теми конференції та круглого столу співзвучні з тим, що робили ми: «Нові можливості співпраці музеїв та вищих навчальних заходів», «Культурна спадщина у міському просторі», «Виховний потенціал історико-культурної спадщини». Вже знайомий нам молодий науковець з Історичного факультету Вільнюського університету Сальвіюс Кулявічюс представив доповідь «Інструменти пропаганди: місця поховань воїнів Радянського Союзу Другої світової війни в Литві. Старі та нові тенденції». Іронізували з приводу того, скільки Росія витрачає коштів на культурну пропаганду навіть у країнах ЄС, і як Україна не розуміє важливості впливу культури на ідеологію цінностей своєї країни. Втім, процеси декомунізації в Україні зробили свою справу. Але наша позиція – не зупинятися, Україні потрібна деідеологізація культурної спадщини.
На круглому столі ми говорили про необхідність відкритості музейних фондів, про залучення до досліджень музейних колекцій молодих науковців, й взагалі залучення до музейної справи молодих творчих людей, адже музейна справа надзвичайно цікава, й довести це – наша мета.
Співробітниця кафедри Юлія Курдина познайомила нашу невеличку групу (разом з Сальвіюсом Кулявічюсом) з архітектурними та мистецькими таємницями головного корпусу Львівської Політехніки. Нас, звісно, вразили авторські концепції алегоричних розписів Яна Матейка парадної зали університету на тему розвитку науки та техніки.

Попереду нас чекають ужгородські художники. Зустріч заплановано на 24 квітня

Візит реалізується в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)


Автор: Сергій Дяченко
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку