Подорож до «ідеального міста»

Подорож до «ідеального міста»

30 Квітня 2018,

З 13-го по 15-е квітня цього року тривала реалізація проекту «Країна чудес», що реалізувалася в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)

В рамках трьохденного візиту представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій Полтавщини могли відвідати м. Жовква Львівської області з метою отримання позитивного досвіду з розвитку туристичної галузі, обміну досвідом утримання комунальних закладів, запровадження енергоефективних заходів та реалізації молодіжних ініціатив.

Так два депутати Хорольської та Шишацької районних рад Гловацький Роман, Віталій Вюн, та представники громадських організацій Волошин Олександр та Гловацька Марія в перший день візиту зустрілися з головою Жовківської районної ради Романом Горбанем, заступником голови районної ради Аллою Жук та секретарем Жовківської міської ради Андрієм Мазаном.

Учасники спільної наради обговорили налагодження співпраці та партнерських стосунків між Жовківським районом та районами Полтавщини. Найбільше уваги приділили питанням розвитку місцевих громад, ділової співпраці, участі у спільних проектах. Обмінялися думками про реформу з децентралізації.

Окремо, керівники Жовківщини поділилися з нашими колегами результатами втілення сучасних проектів у сфері розвитку промисловості, туризму, енергозбереження, а також співпраці з європейськими організаціями, зокрема, польськими та німецькими.

Під кінець зустрічі, голова Жовківської райради Роман Горбань подарував гостям книги про історію, визначних історичних діячів та стародавні пам'ятки міста Жовква.

Після відвідин районної ради команда з Полтавщини могла поспілкуватися з проектними менеджерами Жовківської міської ради, котрі розповіли про свої напрацювання, з чого розпочалася їх діяльність в міській раді і навіть поділилися деякими своїми секретами.

Цього ж дня делегати ознайомилися з системою енергозбереження та системою енергомоніторингу міста. Місто Жовква на Львівщині за 2015-2018 роки "енергетично перероджується". Міська влада впроваджує та застосовує енергоефективне обладнання для економії енергоресурсів та зменшення шкоди навколишньому середовищу.

Місто залучило 1 млн євроінвестицій на енергозбереження, скоротило викиди парникових газів на 22% та зменшило бюджетні витрати на енерговикористання на 30%. Збільшення енергоефективності жовківці досягають за рахунок модернізації двох комунальних котелень і тепломережі, а також встановлення панелей сонячної енергії.

Перше, відбулася модернізація головної комунальної котельні, яка обігріває соціальну інфраструктуру та багатоквартирні будинки міста. У ній встановили нові твердопаливні котли українського виробництва. Паливом для них слугує суміш тирси і рослинних пелетів. Сировину завозять з різних регіонів країни. Але, порівняно з витратами на газ, така методика обігріву економічно значно доцільніша.

Керівник котельні відмітив, якби вони мали стільки сільських господарств, як Полтавщина, то повністю забезпечували б себе пелетами з відходів рослин, наприклад, соняшнику чи кукурудзи.

Помітно, що для нашого краю використання таких котлів значно вигідніше, адже не потрібно завозити сировину здалеку. У ту мить мені згадалося поле кукурудзи, яке простояло не прибраним всю зиму, а весною його просто підпалили, і стало сумно за наш потенціал...

Тепломережа, якою тепло з котельні дістається шкіл, дитсадків та будинків, теж замінена, що мінімізує втрати теплоенергії при транспортуванні. Теплосистема оснащена інформаційними технологіями, і налаштована так, що спочатку використовується енергія, вироблена твердопаливними котлами, у разі її недостачі - підключається енергія, вироблена сонячними батареями, якщо ж і її недостатньо - електроенергія з загальної мережі, а вже потім - газ.

Реконструкція комунальної котельні здійснюється у рамках розробленої міськрадою програми, за кошти ЄС. Вартість - 13 020 000 грн. Економія енергії - 3 919 МВт.год/рік.

Теплова енергія з комунальної твердопаливної котельні у Жовкві модернізованою тепломережею потрапляє до індивідуальних теплових пунктів у будівлях. ІТП - це автоматизована модульна установка. Система автоматики і контролю регулює теплопостачання та підтримує оптимальний рівень тепла, незалежно від температури зовні. Крім того, всі індивідуальні теплові пункти дистанційно управляються за допомогою відповідної програми. За всім слідкує один працівник, котрий може змінювати рівень температури в будь-якому будинку міста зі свого комп'ютера.

Індивідуальні теплові пункти встановлюються у рамках розробленої міськрадою програми, за кошти ЄС. Вартість - 5 864 000 грн. Економія енергії - 838 МВт.год/рік. Скорочення викидів СО2 - 224 т/рік.

Делегати ознайомилися з бюджетними закладами котрі вдалося «утеплити» за рахунок коштів Європейського союзу, оглянули дитячий садок котрий вже цього року опалювався за допомогою теплових помп.

Наступного дня гості провели зустріч з міським головою Жовкви Петром Вихопнем. Очільник міста поділився досвідом вирішення земельних питань, розвитку економіки і промисловості міста, формування міського бюджету, залучення інвестицій, упровадження енергоефективних систем, розвитку туризму та перспективами створення з наближеними селами Жовківської ОТГ.

Разом з секретарем міської ради Мазаном Андрієм відвідали міський стадіон, що утримується за кошти міського бюджету та ознайомилися з підготовчими роботами на будівельному майданчику, котрий невдовзі перетвориться на футбольний майданчик з штучним покриттям.

Як розвивається туризм у місті Жовква на Львівщині, цікаво було дізнатися на зустрічі з керівником міського комунального підприємства "Туристичний інформаційний центр" Любомиром Кравцем.

Він поділився, як виникала туристична сфера у місті, як створювалося туристичне комунальне підприємство, як воно працює, які особливості і види туризму у місті розвиваються, як залучаються інвестиції на реконструкції історичних споруд і будівель, як приваблюють і заохочують туристів до міста.

Загалом, у Жовкві стратегія розвитку міста повністю узгоджується з стратегією розвитку туризму. А іншими словами: стратегія розвитку туризму і є стратегією розвитку міста.

Після зустрічі з керівником КП, працівник цієї установи Віктор Заславський провів чудову екскурсію древнім містом під час котрої делегати могли відвідати замок Жолкевських, костел святого Лаврентія, Василіянський і Домініканський монастирі, площу Ринок і піднятися на Ратушу.

 

Останнього дня полтавців чекала зустріч з представниками громадських організацій міста. Зокрема представник громадської організації "Жовківський центр міського розвитку" Олена Клак. Олена розповіла про ініціативи, котрі вони проводять разом з жителями міста, зокрема про щорічний фестиваль «Газон паті у короля на хаті», перегляди фільмів під відкритим небом, акції благоустрою та участь в Бюджеті участі м. Жовква.

Хлопці з ініціативи «Королівське радіо» розповіли про свій шлях, труднощі та успіхи свого проекту.

З піднесеним настроєм і вірою, що такі ж зміни можна провести у своїх громадах команда Полтавщини поверталася додому. Учасники проекту вдячні Програмі національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США) за можливість реалізації візиту.


Автор: Роман Гловацкий
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку