Рідна мова – наша цінність (Булава Світлана)

Рідна мова – наша цінність (Булава Світлана)

24 Травня 2018,
До війни я працювала бібліотекарем у Донецькій обласній бібліотеці для дітей. У грудні 2014 р. я переїхала до звільненого Краматорська, де до цього часу працюю в Центральній міській бібліотеці для дітей. Після подій 2014 року я гостро відчула необхідність популяризації української мови на Донбасі. Адже мова – основа духовного життя народу.

Український педагог В. Сухомлинський писав: «Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим ім'ям своєї родини. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду й племені».
Кожна держава починала з відродження власної культури, власних традицій, зі статусу своєї мови. Мова має стати консолідуючим фактором, без якого Україна нормально функціонувати не буде.
За підтримки ГІ «Безкоштовні курси української мови» (м. Київ) та ГО «SOS Краматорськ» у ДЦБ ім. О. Пушкіна, разом з волонтером Оксаною Муравльовою, ми створили безкоштовні курси української мови - заняття для всіх, хто бажає вивчити чи удосконалити розмовну українську мову – від школярів до їхніх батьків, дідусів та бабусь. Програми, за якими навчаються слухачі, формуються гнучко, відповідно до рівня груп та до побажання слухачів курсів. Багато уваги приділяється усному мовленню, у веселій атмосфері розбиваються психологічні мовні бар’єри. Ми намагаємося донести слухачам, що мова – це найдорожча цінність нашого народу, його багата духовна скарбниця, тому її треба вивчати, оберігати, плекати, нею треба пишатися й передавати нащадкам із покоління в покоління. Слухачі курсів знайомляться з віршами українських поетів, беруть активну участь у вікторинах, виконують ігрові та творчі завдання.
Один раз на тиждень для наймолодших дітей (від 4 до 10 років) в нашій бібліотеці працюють Безкоштовні курси української мови, де в своєрідній творчій лабораторії діти мають змогу прослідкувати, як гарно звучить рідна мова в казках, загадках, скоромовках, приказках, прислів’ях, піснях. Ми використовуємо синкретичний підхід в роботі з дітьми: трошки бесіди і голосного читання, трошки малювання і розфарбовування, трошки співів і гри, вибір книг для домашнього читання.
На семінарі з лідерства я дізналася, як поводити себе в конфліктній ситуації під час роботи групи, а також про те, як активізувати неактивних учасників. Дуже цікаву інформацію отримала під час екскурсії у Центрі імені Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету. Цією інформацією поділилася з відвідувачами Безкоштовних курсів української мови.
Дуже корисною в моїй роботі стала й «Гімалайська теорія лідерства».
Під час неформального спілкування познайомилась з досвідом роботи Сергія Зуєва, який проводить чемпіонати з настільних ігор для дітей. Цей досвід використовую в роботі з дитячою групою, а також досвід роботи Світлани Чичирко (цікаві хенд-мейди та майстер-класи, які я тепер використовую в дитячій групі під час спілкування українською мовою).
Дуже вдячна всім тренерам та організаторам за корисну інформацію та цікавий семінар!

Автор: Ірина Баран
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку