Олена Дуброва ГО «Промінь змін»: «Як ми організували Фестиваль Криму у Львові,  який відвідало 800 людей»

Олена Дуброва ГО «Промінь змін»: «Як ми організували Фестиваль Криму у Львові, який відвідало 800 людей»

24 Травня 2018,
Ідея цього проекту виникла у нас ще в березні 2017 року і з того часу ми намагались знайти на нього фінансування, а реалізувати змогли лише в жовтні 2017 р. і цей проект став нашим найуспішнішим на даний час, тим, по якому нас впізнають.
Після анексії півострова увага Криму майже не приділяється, а брак інформації призводить до появи стереотипів та упередженого ставлення як до переселенців, так і до життя людей на окупованій території.
Головна мета фестивалю – надати достовірну інформацію про наш український Крим, показати історичний та культурний зв’язок між Кримом та іншими областями України, познайомити з його багатогранною історією, культурою та традиціями.
Чому саме на Сихові?
Сихів – найбільший район Львова, де мешкає близько 150 000 осіб, переважно це сім’ї з дітьми і тому сімейне свято було вирішено проводити саме тут. У цьому районі мешкає багато переселенців з Криму та сходу України і, незважаючи на мультикультурність і європейське спрямування Львова, все ще залишається багато стереотипів про ВПО (переселенців), хоча вони проживають у Львові вже більше 3-х років і багатьом вдалося самореалізуватися у цьому чудовому місті. Тому на фестивалі були представлені різні сфери, де задіяні кримчани.
Для того, що б показати зв’язок Криму з іншими областями України та культурну різноманітність, були виготовлені інформаційні банери з інформацією про видатних кримчан, які зробили великий вклад в мистецтво, спорт, культуру та науку України, та про українські свята, організації та акції, що проходили в Криму.
Також була виготовлена та розповсюджена брошура «10 міфів про Крим», в якій були спростовані основні міфи про Крим, наприклад такі, що в Криму не було нічого українського, що Крим – це тільки туризм, що в Криму не знають українську мову та інші.
На фестивалі були організовані майстер-класи для дітей та дорослих. Діти могли розмалювати магніти в формі карти України, зробити фоторамки, побавитись в піратів, потанцювати та пограти з аніматорами, розмалювати розмальовки, зробити аплікації та інше. Дорослі могли взяти участь у майстер-класі з карвінгу (вирізанню з овочів та фруктів) та придбати вироби ручної роботи на ярмарку hand-made. Всі бажаючи могли отримати консультацію від Першої кримської стоматології, що знаходиться на Сихові. Театр «Domus», заснований кримчанкою Наталією Меньшиковою та львів'янином Денисом Федєшовим, показав танець із нової вистави «Чарівна ніч», прем’єра якої відбулась того ж вечора. Відвідувачі могли скуштувати пахлаву та плов від кафе «Крим» та солодощі від кондитерської «Два зайці». Діяли дві фотозони, на фоні яких можна було сфотографуватись. На велику карту Криму можна було наклеїти стікери на ті місця, де ви були в Криму, і до завершення фестивалю майже не залишилось не відмічених куточків Криму.
Проект був реалізований за фінансової підтримки Інституту суспільних ініціатив, програми British Council «Активні громадяни» та Львівської міської ради. Партнери проекту: Театр «Domus», Газета «Кримська світлиця», ГО «Кращій Сихів», ГО «Україна – Шлях єдності», ГО «Громадський рух переселенців Донбасу».
Найважчим у цьому проекті була необхідність постійної комунікації з учасниками, волонтерами, партнерами. Це навчило нас шукати підхід ко кожного, більше комунікувати, вчитись будувати партнерські стосунки, залучати ресурси.
Цей проект був складним, потребував постійного контролю, дотримання дедлайнів, пошуку рішень, тому завдяки йому наша організація значно підвищила свій рівень організаційного розвитку та потенціал для майбутніх проектів.
Головним впливом нашого проекту є повернення теми Криму в інформаційне поле, це підтверджується сюжетами на місцевому телебаченні, радіо та інтернет-виданнях. Відвідувачі фестивалю підвищили рівень обізнаності завдяки брошурі «10 міфів про Крим» та інформаційним банерам. Це допомогло не тільки нагадати про Крим, а і розвіяти стереотипи, які з'являються від браку інформації.
Сфотографувавшись на фоні кримської фотозони, відвідувачі ще довго будуть згадувати фестиваль, а з ним і Крим. І коли наступного разу вони почують щось про Крим або про переселенців, то вже зможуть відрізнити міфи від правди, тому що будуть мати особистий досвід спілкування з кримчанами та згадки про фестиваль у вигляді фото, наклейок, виробів, що зробили їхні діти під час майстер-класів, та приємних спогадів про фестиваль.
У майбутньому ми плануємо продовжувати нашу діяльність у напрямку інтеграції ВПО в активне життя громади, подолання стереотипів та запобігання упередженого ставлення до ВПО.
Рекомендації – вірити в себе і в свою команду.
До семінару з лідерства для ВПО за проектом «Містки громадської активності» ми шукали собі партнерів у різних областях України, але це було не так просто, тому що перед тим, як реалізовувати разом проект, хочеться поспілкуватись з людиною «наживо», а не тільки в інтернеті чи телефоном. Семінар надав нам хорошу можливість знайти нових партнерів для нашої організації. Головною метою, з якою я йшла на цей семінар, був пошук потенційних партнерів, і на семінарі я отримала багато відгуків та ми вже домовились про подальшу співпрацю у 2018 році.

Автор: Ірина Баран
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку