Як можна об єднати Схід, Захід та Центр?

Як можна об єднати Схід, Захід та Центр?

5 Вересня 2017,

В  м. Ужгороді  вдалося об’єднати різних за поглядами, освітою, матеріальним статусом людей з різних куточків України. Об`єдналися  громадські активісти, що опікуються внутрішньо переміщеними особами з різних куточків України, та самі переселенці зі Сходу. 

Ідея проведення форум-табору «Удосконалення методик врегулювання конфліктів з місцевою громадою для переселенців зі Сходу» була запропонована  ГО "Добробут Золотоніщини". Для довідки: Громадська організація надає консультативну допомогу внутрішньо переміщеним особам та постраждалим внаслідок збройної агресії вже достатньо тривалий час на території Черкащини.  

Однак Черкащани не зупиняються в своєму прагненні вдосконалювати свою роботу, тому шукають партнерів, однодумців, лідерів, з яких потрібно брати приклад. Саме при пошуку прогресивних практик та надійних партнерів в роботі черкащани опинилися в Закарпатській області в гостях у ГО «Справа Кольпінга в Україні».  Закарпатці вміло використовують досвід європейських партнерів та благодійників та впроваджують його в Україні.

Програма зустрічей в рамках реалізації проекту вдалася надзвичайно насиченою.

_DSC0304-.JPG

Відбулася зустріч з родинами переселенців у формі круглого столу


Представники ресурсного центру для підтримки та супроводу ВПО в Закарпатській області, що створений  ГО «Справа Кольпінга в Україні», запросили черкаських громадських активістів та переселенців попрацювати у сімейному таборі, який був організований для родин переселенців зі Сходу  в урочищі  Дубки. Голова Центру Олександр Кацьора поділився унікальним досвідом роботи з ВПО: завдяки ГО «Справа Кольпінга» уперше на Закарпатті вдалося створити мобільні групи для організації надання соціальної допомоги ВПО у сільській місцевості та залучити до роботи з ВПО психологів-консультантів.

У свою чергу черкащани провели  брейн-рінг з української мови та культури, презентували власні напрацювання для комплексу психологічних заходів, що мають на меті покращити інтеграцію осіб у нові громади та окреслити шляхи подолання конфліктних ситуацій в сталих колективах.

_DSC0003-.JPG

Заступник Голови ГО "Закарпаття-Донбас" презентує чудову інсталляцію життєвих історій переселенців зі Сходу, що опинилися на Закарпатті


Під час форум-табору було проведено дослідження стресостійкості серед ВПО, вивчено враження переселенців у процесах інтеграції в місцеві громади Закарпаття, опановані шляхи подолання конфліктів на практиці. Окрім виховально-пізнавальної, дослідницької та культурологічної роботи громадські активісти провели низку ділових робочих зустрічей з тими організаціями, що у подальшому можуть стати партнерами у сфері роботи з ВПО. 

Відбулися декілька жвавих дискусій з представниками громадських організацій, що надають підтримку ВПО у Закарпатській області. Зокрема у сфері надання юридичної допомоги ВПО відбулася робоча зустріч з головою Громадської організації «Закарпатська громада» Борисом Кондратюком.

_DSC0026-.JPG

Надзвичайно приємні враження залишила зустріч з заступником голови Закарпатської ОДА Петіком О. В.


Голова ГО «Закарпаття - Донбас» Костянтин Блажевич поділився власними ідеями щодо можливого  вирішення житлових проблем переселенців та досвідом роботи у цьому напрямку.

Спілкування з директором міжнародної громадської організації «Неємія» Мачабелі Тетяною Мигалівною виявилося достатньо плідним. Дискусія дозволила окреслити шляхи впровадження ефективного досвіду допомоги дітям переселенців у напрямку відпочинку, організації дозвілля та оздоровлення.

Заступник голови Закарпатської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Марієя Кітченко послідовно та дуже детально розповіла про власний досвід первинної допомоги сім’ям ВПО.

Слід зауважити, що не тільки громадський сектор успішно працює у вирішенні проблем ВПО, але і органи державної влади.

Дуже плідною та продуктивною виявилась зустріч з радником Мінсоцполітики у Закарпатській області Анжелою Бабкіною. Вона розповіла про те, якими шляхами держава допомагає людям, які змушені були покинути свої оселі.

Надзвичайно приємні враження залишила зустріч з заступником голови Закарпатської ОДА Петіком О. В. Олександр Владиславович люб'язно надав змістовні та вичерпні відповіді про те, як саме місцева влада опікується ВПО у Закарпатському регіоні в цілому. Однак Олександр Владиславович зазначив, що деякі локальні громади все-таки не достатньо приділяють увагу проблемам ВПО.

Так, наприклад, у процесі моніторингу роботи Ужгородської міської ради черкаські активісти виявили декілька вад. На офіційному сайті міськради взагалі відсутня інформація для переселенців, це означає, що ВПО не зможуть отримати ніяку інформацію, що має їм допомогти у вирішенні особистих питань. Приймальня ужгородського мера взагалі нічим не допомогла, надавши телефони посадових осіб, за якими виявилося, що ці особи не займаються питаннями переселенців взагалі. В цілому органи місцевого самоврядування взагалі не змогли вирішити питання, якими їх озадачили активісти з Черкас задля допомоги ВПО.      

Для дітей активісти провели рухові ігри, українські забавки та різноманітні квести на знання української мови та культури, кулінарних страв національної кухні. Відбувся майстер-клас по приготуванню такої надзвичайно популярної страви, як вареники. Дітлахи з превеликим задоволенням розгадували українські народні загадки та куштували власноруч виготовлені страви. У селі Уголька для групи переселенців зі Сходу влаштовано вечір української культури, де вони опановували українські народні пісні. Відбувся флеш-моб «Сила у Єдності», у якому прийняли участь родини місцевих мешканців Закарпаття, громадські активісти Черкащини та переселенці зі Сходу.

_DSC0140-.JPG

Відповідно до програми проекту для дітей переселенців були проведені рухові ігри, українські забавки та різноманітні квести


Відпочинок – це вдале поєднання розумового та фізичного навантаження. Вдале поєднання цих двох складових, а також позитивні емоції та приємні враження при цьому – запорука ефективної адаптації переселенців у нових умовах. Тому громадськими активістами було влаштовано такий захід, як «Похід здоров’я», який був організований з метою опанування практики комфортного вливання до незнайомого колективу та укріплення дружніх стосунків. У поході прийняли участь ВПО та члени їх родин, громадські активісти. Відправна точка маршруту - с. Уголька (Карпатський біосферний заповідник).

Реалізація цього проекту дозволила його учасникам активно рухатися далі. У своїй подальшій роботі з ВПО громадські активісти ГО «Добробут Золотоніщини» планують поширення напрацьованого досвіду та провадження опанованих методик та практик на території інших районів Черкаської області: Драбівського, Черкаського, Смілянського районів Черкаської області та у самому місті Черкаси.

Проект було реалізовано в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).
Більше інформації за посиланнями: 

https://www.facebook.com/dobro.zolot/
Автор: ГО "Добробут Золотоніщини"
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку