Відкрити для себе діамант Поділля

Відкрити для себе діамант Поділля

14 Лютого 2018,

Завдяки міні-стажуванню за програмою національних обмінів у рамках проекту «Містки громадської активності» (www.bridges.org.ua), що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом підтримки демократії (США), я особисто змогла познайомитися з містом із середньовічною красою. Кожен день стажування, яке проходило з 07 по 09 лютого 2018 року, Кам’янець-Подільський відкривав все нові і нові грані свого буття. Подолавши немаленьку відстань від м.Бердянськ до м.Кам’янець-Подільський, я знайшла однодумців, людей з потужним потенціалом, з активною позицією участі у розв’язанні проблем вимушених переселенців.

Зазначу, що мій інтерес до міні-стажування у громадському секторі був обумовлений тим, що я, як менеджер проекту «Створення комплексної системи надання допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО та громаді м. Бердянськ» (https://www.facebook.com/project.eu.berdyansk.IDP), бачила можливість для покращення результатів проекту, що у перспективі може сприяти позитивним змінам у розвитку міста Бердянськ. Крім того, чітко усвідомлюючи необхідність пошуку шляхів подолання проблем спільно, не поділяючи Україну на Схід і Захід, я сподівалася отримати досвід інтеграції ВПО у місцеві громади іншого регіону.

Я можу з упевненістю сказати, що стажування перевершило всі мої очікування!

Приймаюча  сторона – ГО «ОБ’ЄДНАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ УКРАЇНИ В М. КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ» – приємно здивувала високим рівнем організації візиту. Учасників заздалегідь ознайомили з програмою стажування, забезпечили поселення до готелю одразу після прибуття до міста, попіклувалися, щоб гостям було комфортно та цікаво протягом всього часу перебування на стажуванні.

Вже у перший день візиту я дізналась багато нового, отримала досвід, який в майбутньому обов’язково стане у нагоді. На прикладі Кам’янець-Подільського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Еліна Ковтун розповіла про ефективну комунікацію органів місцевої влади з сім’ями ВПО. Учасники були ознайомлені із спільною планомірною роботою щодо соціальної підтримки переселенців у м. Кам’янець-Подільський.

Еліна Ковтун поділилася досвідом залучення благодійних організацій, волонтерів, бізнесу, міжнародних організацій, ВНЗ для вирішення проблем переселенців, у тому числі для підготовки дітей ВПО до школи (забезпечення шкільними формами, наборами канцелярського приладдя), оздоровлення, забезпечення вітамінами, започаткування власної самозайнятості тощо. Вона відзначила ефективність створеної  у 2015 році групи взаємопідтримки ВПО. На базі групи об’єднався актив ВПО, який і створив ГО «ОБ’ЄДНАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ УКРАЇНИ В М. КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ» .

Кам’янцю-Подільському є чим пишатися: після підписання Меморандуму про співпрацю між Центром та новоствореною громадською організацією, робота з ВПО піднялася на новий рівень – рівень співпраці рівноправних партнерів (місцевої влади та небайдужих громадян).

Також про свою роботу з переселенцями міста від ОГО «Центру допомоги переселенцям» розповіла Інга Потапова, яка є головою цієї організації та керівником відокремленого підрозділу ГО Всеукраїнський Союз Ветеранів АТО.

Єпанішнікова Анжела, досвідчений енергійний керівник «Об’єднання підліткових клубів за місцем проживання», поділилась досвідом організації та наповнення змістовним дозвіллям життя дітей, підлітків та молоді міста. Окремо вона відзначили, яка робота проводиться з важковиховуваними дітьми, як організовуються свята, виховні, фізкультурно-оздоровчі заходи для вихованців.

З впевненістю можна стверджувати, що ГО «ОБ’ЄДНАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ УКРАЇНИ В М. КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ» на чолі з Людмилою Чаплигіною є прикладом для переселенців з різних куточків України. Людмила є волонтером, патріотом, енергійною людиною, яка всупереч життєвим труднощам вміє самоорганізовуватися і досягати успіху. Вона надихнула та змінила життя багатьох переселенців. З учасниками Людмила поділилася досвідом написання подібних проектів та складання звітності, розповіла про успішну реалізацію кількох проектів, що були профінансовані за рахунок грантових коштів (від культурних обмінів та арт-терапевтичних заходів до відкриття власного бізнесу та створення нових робочих місць для місцевого населення).

Організація, що очолює Людмила, працює над створенням у Кам’янці культурно-соціального центру для вразливих верств населення. Учасники дискусії зазначили схожість напрямків надання соціальних послуг у рамках цього проекту з Інтегрованим центром підтримки, що буде створений у м. Бердянськ за фінансування Європейського Союзу.

Під час панельної дискусії були обговорені можливості подальшої міжрегіональної співпраці. Учасники відзначили, що подібні проекти допомагають зняти соціальну напругу у громаді. Людмила Чаплигіна планує навчати активних мешканців міста азам ведення власної справи, проводити семінари та тренінги, облаштувати коворкінг-зону. Також вона пропагує здоровий спосіб життя, стимулює активну життєву позицію людей поважного віку, проводить фітнес-тренування за авторською методикою «Леді 60+» для літніх людей.  Такі активісти дійсно заслуговують на повагу й підтримку.

Про свою власну історію успіху нам розповіла Ірина Шухтуєва – багатодітна мати, журналіст, режисер, творча особистість, яка після анексії Криму разом з родиною оселилася у Кам’янці-Подільському. Краєвиди середньовічної Кам'янець-Подільської фортеці та Старого міста надихнули Ірину на ідею одягати гостей міста та самих кам’янчан в історичні костюми. Так розпочалася нова, цікава сторінка її життя. У рамках грантової програми для переселенців від УВКБ ООН Ірина придбала швейну машинку для реалізації свого дизайнерського проекту «Пошив та прокат історичних костюмів» і вже сьогодні не обходяться без її костюмів різноманітні заходи, концерти, виставки у місті, адже історичне вбрання якнайкраще дозволяє поринути в атмосферу тієї епохи. Учасники міні-стажування також мали змогу одягнути історичний костюм, перевтілившись у персонажів минулих століть та зробити фото на згадку. Усі підтвердили терапевтичний ефект від цього. В рамках зустрічі учасники прослухали та переглянули надихаючу відео поезію.

Учасники дискусії жваво обговорювали можливості, що надають різні програми, окремо відзначивши програму соціальних перетворень, яка через музику сприяє формуванню відповідальних і здатних на співчуття громадян (Music Camp International). Неймовірно, що всього лише за 5 днів навчання за експрес-методикою, діти можуть опанувати шість музичних інструментів і заспівати чотирма мовами, виступивши на сцені у супроводі професійного симфонічного оркестру.

Короваєва Богдана, керівник ГО «Горизонт-17», виявилася дуже цікавим співрозмовником, обізнаним у різноманітних питаннях. Вона із задоволенням поділилася напрацьованим досвідом організації груп самодопомоги. Богдана відзначила, що підтримка в групі має взаємний характер, тому що надається членами один одному. Особистісні проблеми в групах стають спільною справою. Усі учасники погодились, що самодопомога – це унікальна форма соціальної взаємодії людей, які розділяють досвід переживання певної проблеми, навчаючись один в одного, пропонують нові шляхи задоволення індивідуальних та колективних потреб. Інформація про актуальні соціальні проекти, до яких можна долучитися громадам інших міст була дуже корисною. Дякую, Богдано, за подарований майстер-клас з чотирьох різних видів масажу. Переселенці та учасники завдяки цьому підняли рівень життєвої енергії.

Учасники дискусії поділилися досвідом щодо особливостей та впливу однієї з найефективніших форм соціальної роботи – «соціального театру» (форум-театру, плейбек-театру тощо). Дійсно, глядачі «соціального театру» можуть підняти різні теми особистого та соціального характеру (розповісти про хворобу, втрати та надії). Розглядаючи суспільний аспект особистої проблеми, приходить розуміння, що історії людей взаємопов’язані.  «Соціальний театр» є тим місцем, де людина може не боятися, що її засудять або не зрозуміють. Психологи з центру «Гармонія» Тетяна Федорова та Ірина Марциновська розповіли про власний досвід участі у подібному театральному дійстві, зазначивши, що такі заходи є діючими інструментами для забезпечення потреби суспільства в діалозі та примиренні. Психологи розповіли про особливості надання психологічної допомоги дітям у кризових ситуаціях, проведення психологічної  реабілітації та адаптації дітей ВПО, діагностування психологічних проблем. Разом з психологами учасники дискусії обговорили теми булінгу, мобінгу, кібербулінгу. Зазначили, що фахівцям треба працювати з емпатією і емоційним інтелектом підлітків.

Окремо хочеться подякувати за цікаву, захоплюючу екскурсію Старим містом та до Кам'янець-Подільської  фортеці, яку на волонтерських засадах провів для учасників стажування Володимир Кроль – місцевий громадський діяч та викладач Аграрного університету. Екскурсія промайнула на одному подиху. Так чудово було милуватися неповторною архітектурою та дізнаватися цікаві факти з історії міста, легенди. Сучасний Кам’янець-Подільський, як справжня квітка пробивається крізь камінь, розпускає пелюстки назустріч сонцю – своєму сяючому символу.

Немає сумнівів, що такі стажування сприяють налагодженню міжкультурних зв’язків, відкривають можливості для співпраці.

Мені надзвичайно сподобалося бути в гостях у Кам’янці-Подільському. Насичена та цікава програма міні-стажування подарувала мені величезну порцію позитивних вражень від спілкування з учасниками та незабутніх спогадів.

Дійсно нас усіх об’єднує спільне прагнення зміцнити суспільство та набути досвіду конструктивного подолання труднощів. Я ще раз переконалася, що всі ми – українці з мріями та турботами, радістю та горем, зі спільним майбутнім. У єдності наша сила!

Кам’янець, дякую за гостинність та готовність до реалізації спільних міжрегіональних проектів та ініціатив.


Автор: Солонська-Ситник Євгенія Олександрівна
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку