Міжнародний Форум «Запорізька книжкова толока-2017» - відкриття року!

Міжнародний Форум «Запорізька книжкова толока-2017» - відкриття року!

6 Листопада 2017,

27-29 жовтня 2017 року у місті Запоріжжі відбувся ІІІ Міжнародний форум "Запорізька книжкова толока", який став культурно-просвітницьким майданчиком для 12 тисяч осіб із різних регіонів

Організаційна робота непомітна й чим якісніша, тим більше здається, що усе саме собою відбувається і у одному місці опиняються тисячі людей із різних куточків країни.  А це кропітка робота і велика заслуга багатьох осіб та організацій.

Делегація від ГО «Гендерний центр» мала можливість побувати на Міжнародному форумі «Запорізька книжкова толока» 27-29 жовтня 2017 року вперше саме завдяки Програми національних обмінів, яка діє за  фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).

Уже після повернення вражає статистика: більше 12 тисяч відвідувачів, 61 видавництво,  9 книжкових магазинів,  16 іноземних, всеукраїнських та місцевих організацій, більше 200 митців. Загалом упродовж трьох днів на 10 локаціях проведено більше 300 різнотематичних заходів, зустрічей, дискусій, майстер-класів, виступів театральних колективів і кінопоказів, діяло 7 арт-проектів (фото-виставок, експозицій, демонстрацій).

Окрім цікавезних презентацій, зустрічей експериментом було створення на Толоці дискусійного майданчика «Недискримінація та культура комунікації».  Саме для організації та модерації цього майданчика була долучена наша організація. Локація була відкритим простором, що додавало духу і душі Толоки. Хто хотів міг у будь-який момент туди завітати. Мабуть, це додавало якихось незручностей для спікерок і спікерів, але вони чудово впорались. Майданчик був оточений фотовиставкою канадсько-українського проекту «Емігрантки», представлений Незалежною МедіаПлатформою «НАШІ». Мета проекту ініціювати публічну дискусію довкола теми еміграції українських жінок та їхнього досвіду і праці за кордоном. Цікаво, що ця виставка зараз перемістилась до Луцька, знаходиться у «АРТпросторі» у великому торговому центрі й привертає увагу лучан, яким тема еміграції дуже близька у нашому прикордонному місті.

Дискусії на Толоці були різно тематичними, однак об’єднаними спільним прагненням сприяти мінімізації, а краще ліквідації усіх форм дискримінації та формувати суспільну культуру комунікації. Маємо ще багато роботи, бо українське суспільство далеко не толерантне.

Відкрився майданчик «Недискримінація та культура комунікації» презентацією єдиного в Україні Гендерного музею. Засновниця та директорка Тетяна Ісаєва демонструвала й музейні експонати, книжки. Цей музей існує у Харкові, а також має віртуальний ресурс, який може використовувати усіма, хто цікавиться або займається впровадженням рівних прав та можливостей жінок та чоловіків в Україні.

Оля Полякова із Дніпра ділилась власною  успішною історією, як саме вона боролась із сексистською рекламою. Вийшло жваве обговорення, оскільки, на жаль, живемо у рекламному просторі, який складно піддається саморегуляції. І насоси, бензопили та інші товари рекламують напівоголені жінки разом із неетичним змістом.

 Ще однією тематичною дискусією стало грунтовне дослідження і книга Олени Стрельник «Турбота як робота: материнство у фокусі соціології». Авторка розкрила різні аспекти і рівні материнства, його історичні вітчизняні та світові тенденції.

Знайомство із виконавчою директоркою Інституту демократії імені Пилипа Орлика Світланою Єременко та книгою « Знедолені? Нездоланні!», що описує успішні історії переселенців. Говорили про те, як складно вживати абревіатуру «ВПО-внутрішньо переміщені особи», оскільки вона не містить ніякої гуманітарної складової, а просто сухі букви. Ідея акцентувати на успішних історіях переселенців, щоб надихнути інших, які зневірились – викликає захоплення та підтримку. Чудово, що пані Світлана буде мати презентацію своєї книги 7 листопада у Луцьку, яка отримала номінацію на Запорізькій Толоці, а також проведе круглий стіл про проблеми переселенців, на якій буде присутня наша організація, ГО «Гендерний центр».

Дискусія «Для чого нам Стамбульська конвенція?» із активісткою Amnesti International Юлією Донцовою та спроба розібратись із темою «Жінка у радянському та пострадянському суспільстві» на прикладах запорізької архітектури.

Оля Веснянка – журналістка ромського радіо Chirikli та Громадського радіо, Олексій Падченко – голова ГО «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» та Анжеліка Кругляк – виконавча директорка організації розповіли про побутові моменти, з якими стикаються представники і представниці ромської національності: булінг у школах, брак коштів, і через це неможливість здобути навіть початкову чи середню освіту в Україні, упереджене ставлення через їхню національність, стереотипи і часті асоціації ромів із крадіжками, порушенням закону. Анжеліка розповіла, що коли стажувалась у адміністрації і сказала, що ромка, то працівник почали ховати сумки… Викликає захоплення правозахисна діяльність на адаптацію та соціалізацію ромів.

Спектр дискримінаційної проблематики надто  широкий і багатоаспектний, тому важливо комунікувати, ділитись регіональним досвідом, зав’язувати контакти. Звісно, можна знаходити партнерів за допомогою Інтернету та інших зручних засобів комунікації, але спочатку варто це робити у реальному житті. Запорізька книжкова толока стала саме таким комунікаційним майданчиком.  Зав’язались контакти із місцевою організацією «Amnesti International», а також із Центром гендерної освіти  Запорізького національного університету, із директоркою якого Тетяною Головановою вирішили наступного року на Форумі представити більше тем по гендерній освіті.

Міжнародний Форум «Запорізька книжкова толока-2017» став відкриттям року.  Велика подяка організаторам, меценатам, волонтерам, усім, хто допомагав й зміг прийти і приїхати! До зустрічі на наступній!


Автор: ГО "Гендерний центр Волинської області"
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку