Креативна подорож харківʼян до Закарпаття

Креативна подорож харківʼян до Закарпаття

30 Січня 2018,

Прибуття до Ужгороду почалося з мобільного передзвону, бо в неділю 21 січня до міста поспішали усі — і гості і активістки приймаючих організацій. І почалося знайомство — з простором міста, людьми, традиціями, стереотипами та інноваціями.

За час перебування на Закарпатті ми провели 8 заходів спілкування, серед яких зустрічі з експертами Закарпатського центру гендерної освіти УжНУ, тренінг із вчителямми Закарпатської області в рамках навчання в Закарпатському інституті післядипломної освіти, зустріч з викладачами та студентами Ужгородської міської бібліотеки для дітей «Казка», два чемпіонати з історичної гендерної гри «Крізь скляну стелю», розроблену Центром гендерної культури (м. Харків), три майстер-класи «Креативна журналістика» для старших школярів, один майстер-клас «Креативна драма» для молодших школярів ужгородських шкіл (за підтримки ГО «Щасливі діти») та мукачівських шкіл (за підтримки «Станиця Мукачево»), Один ігровий комплект «Крізь скляну стелю» після презентації експертки передали методистам Закарпатського інститута післядипломної освіти для використання в навчальній роботі.

«За 5 днів ми познайомились із 2 гендерними експертками Закарпатського центру гендерної освіти УжНУ, 20 вчителями в Закрапатському інституті післядипломної освіти, 5 спеціалістками Ужгородської міської бібліотеки для дітей «Казка», 25 викладачами та студентами Ужгородського коледжу культури та мистецтв, 4 активістками ГО «Щасливі діти», 25 дітьми та їх батьками в Ужгороді та з 4 виховниками-пластунами та 24 дітьми в Мукачево, - діляться учасниці програми.

Під час чемпіонатів з гри «Крізь скляну стелю» учасниці гри завважили, що це був дуже цікавий досвід роботи з інформацією про історію руху за гендерну рівність. «Дійсно, деякі питання були складними, - зізнавалися гравці, - проте саме методика надає можливість не сперечатись щодо того, хто перший або кращий, а дізнаватись нового. Крім того, цю методику легко буде використовувати з учнями».

Під час майстер-класів «Креативна журналістика» із школярами ми створили три газети, настільки різні, наскільки різними були діти. Першу газету ми розробили із старшокласниками та учасниками проекту «Вільний простір», за спілкуванням про сучасні медіа, діти вчилися працювати з інформацією, розробляти концепцію та дизайн друкованого видання.

«Ми малювали аватарки, писали пости, ставили вподобайки і коментували матеріали один одного. Уявляєте, нам вдалося перенести онлайн-медіа в паперовий вимір- створити арт-газету «Думки вголос», - діляться враженнями автори новоствореного ресурсу.

Ще дві газети ми розробили з вихованцями Станиці Мукачево. В другій газеті, яка називалась «Дерево мрій», діти будували свої стратегічні плани, і виросло велике дерево, в якому мрії втілюються через реальні дії.

В третій газеті «Куля бажань» діти відповідали на важливе питання «А що, якщо в тебе є повітряна куля?». З цим юні креативні журналісти впоралися дуже гарно, здивувала не тільки безмежна фантазія, яка направляла повітряну кулю з бульбашками мрій в небеса мандрів, а ще й практичний підхід.

Що дійсно вражає і надихає водночас, це те, що цінності, про які пишуть та малюють діти в своїх газетах — це загальнолюдські цінності дружби, любові та відкритості до взаємодії.

«Це щирі і обʼєктивні думки, бо творчість надає умову не бути серйозним, але ж саме це — можливість висловлюватися творчо, робить дитину надсерйозною в своїх розмірковуваннях і оцінках, - завважує Олена Зіненко, кураторка ІГ «Дитяча площАРТка».

Справжнім фейеверком дитячої фантазії відкрилась премʼєра «Казки про різні думки» в Ужгороді. За три години діти написали сценарій, створили декорації та зіграли в виставі від імені найдивовижніших персонажів. Учасники майстерні «Креативна драма» подарували глядачам нові легенди старого міста Ужгород, які вигадали самі: казку про двох принцес та привід, про чарівну квітку, про воєнну базу, про трьох майстрів, що сконструювали джакузі, про добрих людей, які бачать світ цікавим та різнокольоровим, про «Країну Недоляндію», де живуть недолюди, правлять недокоролі і, навіть, валюта там - недовалюта; про «Ліду і притулок для тварин «Улюбленець», про «Мудру Сову», яка врятувала ліс від знищення, примирила людей і тварин; про «Джакузі і друзів»; про «Щасливця»; про « Хлопчика і песика Бруно» (хлопчик пішов працювати двірником, щоб врятувати від голоду свого чотирилапого друга) і ще багато цікавих історій.

Усі легенди про головне – добро і дружбу, і всі мали щасливий кінець. Всі сценарії ми ретельно зберегли, бо маємо намір надрукувати їх в весняному випуску лабораторного щоденника «Дитяча площАРТка».

За пʼять днів перебування Ужгород і Мукачево стали настільки рідними та знайомими, що ми можемо сміливо говорити, про розширення простору співпраці, і будемо планувати нові проекти.

Мета програми відвідування — поширення знань про права дитини, гендерну рівність, протидію насильству за допомогою культурних практик та завдання зі створення умов отримання позитивного досвіду роботи з інформацією про гендерну рівність, недискримінацію та права дитини повністю виконані.

Бажання висловити свою думку, творчість як інструмент налагодження діалогу, розвиток навичок критичного мислення та роботи з інформацією в широкому полі фактів та вигадок — все це необхідні умови творчих практик ІГ «Дитяча площАРТка», в яких ми надаємо можливість дітям та дорослим знайомитися з новими просвітницькими практиками, в інтерактивному форматі розробляти свій творчий продукт та презентувати його публіці.

Особисті враження:

Олена Зіненко, режисерка та кураторка ІГ «Дитяча площАРТка»: Спілкування з ужгородцями відкрило для нас багато нового і подарувало надхнення. Ми зустріли однодумців, які також вірять в силу творчого активізму. Команда ГО «Щасливі діти» - просто неймовірні, хотілось би не зупинятись на першій зустрічі, та запланувати спільний проект, який би побачили діти та дорослі із Харкова та з Ужгорода.

Інна Авраменко, координаторка проектів ІГ «Дитяча площАРТка»: В цьому проекті ми відчули єднання заходу та сходу, дізналися про те, що є в нас спільного і що є унікальне. Дуже приємно побачити, що єднає нас прагнення відкривати світ в творчому спілкуванні дітей та дорослих, бажання створювати і реалізовувати неймовірні проекти.

Катерина Кравцова, викладачка художньої творчості ІГ «Дитяча площАРТка»: Учасники майстерень «Креативна журналістика» та «Креативна драма» відкрили для нас філософію життя та створили прекрасні легенди про Щасливе місто, які ми плануємо включити до весняного числа нашого лабораторного щоденника «Дитяча площАРТка».

Фотоальбоми:

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928474543971174

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928704130614882

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928457083972920

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928474543971174

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928471197304842

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928466193972009

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928461260639169

https://www.facebook.com/pg/detart.kh/photos/?tab=album&album_id=928458610639434
Автор: ІГ "Дитяча площАРТка"
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку