СУМИ-ЧЕРНІВЦІ: НАЛАГОДЖЕННЯ ДІЄВОЇ СПІВПРАЦІ ЖУРНАЛІСТІВ СХОДУ ТА ЗАХОДУ УКРАЇНИ

СУМИ-ЧЕРНІВЦІ: НАЛАГОДЖЕННЯ ДІЄВОЇ СПІВПРАЦІ ЖУРНАЛІСТІВ СХОДУ ТА ЗАХОДУ УКРАЇНИ

19 Вересня 2017,
У рамках проекту «Містки громадської активності», що реалізується по Програмі національних обмінів за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США), із 27 серпня по 1 вересня відвідав місто Чернівці.
Метою моєї участі у проекті було знайомство та налагодження дієвої співпраці журналістів діагонально протилежних областей України – із Сумської та Чернівецької областей; отримання інформації про життєдіяльність Буковини з «першоджерел» із органів влади, від підприємців, політиків; відвідування тих місць, де ніколи не був.
Мій візит відбувся до Буковинської незалежної інформаційної агенції «БукІнфо» (керівник – Сергій Зарайський), що свого часу стала правонаступницею однойменного сайту Чернівецької незалежної медіа-профспілки, і яка була створена на установчих зборах 19 червня 2004 року.


із С. Зарайським (ліворуч).jpg

Повноцінно, як незалежна агенція, «БукІнфо» запрацював улітку 2007 року. На сьогодні це потужний інформаційний ресурс, що інформує своїх читачів про найзлободенніші новини у Чернівецькій області, в Україні та світі. Гасло агенції: «Для нас немає закритих тем». З порталом співпрацюють провідні журналісти краю, які своїми публікаціями заслужили повагу та авторитет серед колег.
За дні перебування в Чернівцях я познайомився із співробітниками  «БукІнфо», структурою редакції, інформаційним наповненням продукту, нюансами співробітництва з органами влади, рекламодавцями, громадським сектором.
Дякуючи «приймаючій стороні», поспілкувався із колишнім учасником Програми національних обмінів Маріанною Антонюк, яка у квітні 2017 року відвідала м. Харків. Також зустрівся із представниками прес-служби Чернівецької облдержадміністрації, відвідав редакцію газети «ЧАС» (редактор Петро Кобевко).
В газеті ЧАС.jpg

На місцевому телеканалі «ТВА» взяв участь в ефірі програми «Політика». Говорили про нелегке існування редакційних колективів, роздержавлення ЗМІ, участь журналістів у державотворчих процесах та суспільному житті.
в редакції ТВА.jpg

Завдяки «БукІнфо» та особисто Сергію Зарайському під час візиту зустрівся із керівниками Чернівецької області.
Із заступником голови Чернівецької обласної ради Віталієм Мельничуком спілкувалися на тему підтримку на Буковині бійців АТО та їх сімей.
«Так, Чернівецька облрада цього року внесла зміни до Комплексної програми соціальної підтримки учасників АТО (учасників бойових дій) та членів їх сімей, згідно з якими: виділяються кошти з обласного бюджету (2 тис. грн/міс.) близько 50 неповнолітнім дітям (до набуття повноліття) з родин загиблих бійців; виділяються кошти з обласного та місцевих бюджетів на зубопротезування учасників бойових дій та на проведення санаторного лікування учасників бойових дій. Також прийнято рішення про порядок направлення бійців на стаціонарне лікування в Чернівецький військовий госпіталь та проведення розрахунків за надані послуги лікувального, профілактичного та реабілітаційного характеру демобілізованим учасникам АТО. Крім того, прийнята та діє Програма з відповідним положенням про визнання (на території Чернівецької області) бійцями-добровольцями осіб, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету України: такими вже визнано близько 20 бійців-добровольців, які подали документи на комісію», – розповів посадовець.


в облраді з В. Мельничуком -2.jpg

    Віталій Мельничук наголосив на важливій місії ЗМІ у питанні інформування населення регіону про дії органів місцевого самоврядування в напрямку підтримки на Буковині бійців АТО та їх сімей.
Також відбулась моя зустріч із першим заступником голови Чернівецької облдержадміністрації Михайлом Павлюком. Говорили, в основному, про важливу роль ЗМІ в житті суспільства, особливо в умовах децентралізації влади.
«Чернівецька ОДА неухильно дотримується принципів прозорості і відкритості діяльності, забезпечуючи виконання вимог законів України, європейських стандартів у сфері свободи слова, вільного функціонування ЗМІ, професійної діяльності журналістів, доступу до публічної інформації. Створено належні умови для отримання ЗМІ, громадськістю інформації про діяльність органів виконавчої влади. Випадків відмови представникам ЗМІ в акредитації на заходи ОДА чи щодо припинення акредитації у цьому році не було», – зазначив Михайло Павлюк.
   
Зустріч в ОДА.jpg

За його інформацією, висвітлення діяльності обласної державної адміністрації в ЗМІ здійснюється в рамках угод, у межах коштів, передбачених Регіональною програмою забезпечення інформаційних потреб населення області, відзначення свят державного, регіонального, місцевого значення та здійснення представницьких, інших заходів на 2016-2020 роки. Йдеться про створення та поширення офіційної інформації щодо реалізації в області державної політики в різних сферах, авторських матеріалів про діяльність обласної державної адміністрації, репортажів про важливі події, що відбуваються в області, проведення прямих теле- і радіотрансляцій. Загалом у 2017 році на висвітлення діяльності Чернівецької ОДА в ЗМІ з обласного бюджету виділено 268,8 тис. грн, що у порівнянні з відповідними видатками на Сумщині є невеликою сумою.
Приємно було отримати в подарунок від першого заступника голови Чернівецької ОДА книги про Буковину. Серед яких – альбом «Океан квітів Вікторії Китайгородської» про унікальну буковинську ткалю та кращі витвори мисткині: килими, гобелени, доріжки, що є перлинами приватних колекцій і музеїв по всьому світу. У ювілейному випуску (№100) громадсько-політичного, літературно-мистецького і науково-освітнього часопису «Буковинський журнал» зібрано праці місцевих науковців, мистецтвознавців, публіцистів, письменників. Залишиться на згадку і путівник про музей-садибу Юрія Федьковича у Путилі. А найціннішим з-поміж отриманих видань є «Янголи букового краю» – книга пам’яті 72-х воїнів із Буковини, загиблих під час неоголошеної війни на сході України. Кожна розповідь у ній – лише з уст найрідніших і найближчих людей полеглих героїв. Відрадно, що майже 400 сторінок книги «Янголи букового краю» – це збірка серії статей «Герої не вмирають!», що виходили на сторінці «Життя за Батьківщину» незалежної чернівецької газети «Час». Книга видана в рамках Чернівецької міської програми підтримки книговидання імені бургомістра Антона Коханівського та за сприяння Чернівецької ОДА.

Книги в подарунок.jpg

Серед основних пунктів мого візиту на Буковину було засідання «круглого столу» за участю провідних журналістів регіону, членів незалежної медіа-профспілки на тему «Особливості роботи регіональних ЗМІ Сумщини та Буковини: обмін досвідом». Вдячний колегам за те, що ми згуртовано і в теплій атмосфері змогли донести один до одного важливі думки, обговорити проблемні для журналістів обох регіонів питання, намітити шляхи нашої подальшої співпраці. Однак прикро було дізнатися, що за матеріалами ЗМІ та Інституту масової інформації упродовж січня-липня 2017 року в Чернівецькій області зафіксовано 6 порушень прав журналістів та свободи слова. Ідеться про випадки перешкоджання законній журналістській діяльності (2), погрози (2), обмеження доступу до інформації (1) та пошкодження майна журналіста (1). За інформацією прокуратури Чернівецької області, територіальними підрозділами Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області проводиться досудове розслідування у 4 кримінальних провадженнях (зареєстровані в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за скаргами журналістів). Відрадно, що незалежна медіа-профспілка журналістів Буковини тримає всі ці питання на контролі й усіляко підтримує колег, як може захищає їх права.
Мій візит у рамках Програми національних обмінів не обмежився перебуванням лише у Чернівцях. Керівник «БукІнфо» Сергій Зарайський показав мені й частинку області. Зокрема, в місті Новоселиця відвідали редакцію суспільно-політичної газети «Район-Інфо» та інформаційне агентство «Новоселиччина», де директором Андрій Романцов і з яким поспілкувалися на тему діяльності та виживання провінційних ЗМІ.
  
В редакції Новоселиччини.JPG

А в селі Несвоя Новоселицкого району у своє фермерське господарство «Власта Люкс» нас запросив підприємець Олег Мельничук, показавши тваринницький комплекс, де знайшлося місце і для великої рогатої худоби, і для малої (кіз), і для свиней; ставок, де, за словами фермера, водяться пудові коропи. Тут спробували і смачнющого будзу (буковинський сир типу бринзи), і і рибку, і до неї…
«Все, що робив та роблю – все щиро, чесно та відповідально, з любов’ю та бажанням допомогти іншим. Не обходиться без помилок – я ж не ідеальний. Тому виправляюся та вибачаюся, роблю висновки та рухаюся вперед з подякою кожній людині за співпрацю і досвід. Я вірю і знаю, що скоро відбудуться неймовірні речі, коли всі, хто живуть в агресії, нескінченним споживацтвом, свідомої брехні і страху, – вимушені будуть схаменутися. Неодмінно настане час проявлення та єднання людей моральних, чесних та відповідальних, які вже готові творити і максимально створювати моральне суспільство», – запевнив Олег Мельничук.


фермер Олег Мельничук.jpg

«Я впевнений, що розвиток фермерства сприятиме наповненню українського внутрішнього ринку аграрною продукцією і в цілому розвитку національної економіки. Але дивно, що до цих пір держава неналежним чином надавала підтримку в розвитку українського фермерства, адже це якісна українська продукція, робочі місця на селі, а якщо вони поєднуються ще з можливостями децентралізації, – то результат буде колосальний», – сказав підприємець.
Він нагадав, що на початку лютого 2017 року Кабмін затвердив порядок щомісячного пропорційного розподілу 4 млрд грн дотацій на підтримку аграрного сектору в 2017 році, покликаний компенсувати збитки сільгоспвиробників від скасування спецрежиму оподаткування ПДВ. Кошти мали надаватися сільгоспвиробникам, які займаються насамперед тваринництвом, вирощуванням винограду, фруктів, ягід, горіхів, овочів, тютюну й цукрових буряків.
«Але при цьому близько 50% від загальної суми, якщо не більше, спрямували на підтримку птахівництва. Чи не тому, що один із наближених до глави держави бізнесменів займається саме птахівництвом?», – обурюється Олег Мельничук.
Питання, звичайно, риторичне, й однаково хвилююче звучить як на Буковині, так і на Сумщині, і на Херсонщині, і на Рівненщині…
(Вже після повернення в Суми дізнався, що 13 вересня Кабінет міністрів України на своєму засіданні вирішив виділити у 2018 році не менш як 1 млрд грн на реалізацію програми підтримки українського фермерства, розробленої Міністерством аграрної політики та продовольства і розрахованої на 2018-2020 роки. Та чи дійдуть ті кошти до таких невеликих фермерських господарств, як «Власта Люкс»?)
Під час візиту за Програмою національних обмінів у Бесарабії, що частково розташована і в Чернівецькій області, ми разом із керівником «БукІнфо» Сергієм Зарайським побували в румуномовному селі зі смачною назвою Мамалига, де компактно проживають румуни та молдавани.


У Мамализі.JPG

Тут саме відзначали храмове свято Успіння Пресвятої Богородиці. Тож залюбки подивилися концерт з елементами національного колориту нацменшини, поспілкувалися із заступником голови Мамалигівської сільради Мамалигівської об’єднаної територіальної громади Володимиром Антончуком. За його інформацією, в ОТГ входить 6 сільрад, 8 населених пунктів, де проживають 12,5 тис. осіб, є шість шкіл і сім дитсадків, один ФАП і шість амбулаторій. В усіх установах встановлені енергозберігаючі вікна, комп’ютерна техніка, є інтернет. Україномовним є лише одне село і лише одна із шкіл. Не зважаючи на те, що ця ОТГ була створена ще в 2015 році й була першою в районі і десятою в Чернівецькій області, поруч із багатьма здобутками тут є й невирішені проблеми. Наприклад, питання зменшення споживання газу в першу чергу у школах.
«Бюджет громади складається в основному із податків на доходи фізичних осіб і становить близько 52 млн грн на рік. Стосунки з органами обласної та районної влади будуємо з точки зору раціональності використання коштів та трудових ресурсів (кадрів)», – зазначив Володимир Антончук.
Разом із Сергієм Зарайським побував я і в Хотинській фортеці – одному із семи чудес України. Це вже, як то кажуть, для душі. Адже коли ще випаде побувати в цих краях, зважаючи на те, що був тут уперше?!


У Хотині.JPG

Під час перебування у Чернівцях був присутнім на прес-ланчі для місцевих журналістів, на який їх запросили відомі політики – народні депутати України з Буковини Максим Бурбак та Микола Федорук. Такі заходи є традиційними, і на них обговорюються як питання загальнодержавної ваги, що хвилюють суспільство, так і місцеві проблеми. Але про політику – іншим разом…


З народними депутатами України.jpg

Так що ж нас єднає – мешканців географічно протилежних регіонів України? Що чекає нас попереду? І чи потрібні нам обміни візитами, спілкуванням, досвідом?
Так, у нас у кожного своє життя – різноманітне по вірі, культурі, традиціях, кулінарних стравах, достатку, багатомовне… Але ми живемо на одній землі під спільним дахом, ім’я якому – Україна. Тим більше, що живемо, на жаль, у час війни. І сьогодні на сході держави наші земляки, наші співвітчизники з усіх куточків України захищають наш мирний сон і рідну землю. Маємо вклонитися їм за це разом – живим і полеглим!
Нам варто, об’єднавши зусилля, наполегливо працювати, будувати справді європейську державу без хабарників і корупціонерів, без дармоїдів і популістів, щоб і ми, і наші нащадки прагнули не покидати рідні краї, а жили в найчарівнішій із країн, де рясно цвітуть сади, ллється солов’їною народна пісня, мирно живуть в єдиній сім’ї представники різних народів – громадяни України! За це варто боротися і це повинно бути! А для цього потрібно спілкуватися і їздити один до одного в будь-який куточок неньки України.
Я вдячний проекту «Містки громадської активності», що реалізується по Програмі національних обмінів за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США), за можливість побувати на Буковині. На пам’ять залишаються контакти нових друзів і колег, приємні спогади, сотні світлин, смак будзу та мамалиги на вустах…
Впевнений, що моя поїздка із Сум через усю Україну в Чернівці стане надзвичайно корисною в напрацюваннях та запозиченні цікавих ідей і тем для майбутніх публікацій завдяки знайомству з колегами із місцевих ЗМІ, налагодженню дієвого спілкування журналістів сходу та заходу України. А продовжувати співпрацю домовилися не тільки творчо, а й практично, адже чекаю Сергія Зарайського з візитом у відповідь у Сумах.

Автор: Віталій Кохан

Автор: Ірина Баран
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку