«Чорний ліс як осередок, об’єднуючий громаду»

«Чорний ліс як осередок, об’єднуючий громаду»

8 Лютого 2018,
 Із 29 січня по 3 лютого 2018 року актив громадської організації «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР» у межах проекту «Чорний ліс як осередок, об’єднуючий громаду» відвідали м. Сколе Львівської області. 

Проект реалізується у рамках Програми національних обмінів за фінансової підтримки Європейського Союзу та Національного Фонду підтримки демократії (США).

Учасники проекту: голова ГО «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР» Аліна Осокіна та доцент кафедри географії та геоекології Центральноукраїнського державного педагогічного університету, канд. геогр. наук, керівник проектів ГО "ЕКО ЛІГА ЦЕНТР"   Ольга Гелевера.

Мета проекту: вивчити досвід організації національних природних парків, об‘єднати зусилля місцевої громади, науковців, спеціалістів-екологів, журналістів, громадських організації та бенефіціаріїв на захист Чорного лісу з метою присвоєння йому статусу національного.

На прикладі національного природного парку "Сколівських Бескидів" м. Сколе, Львівської області, учасники проекту познайомилися з досвідом організації та роботи національного природного парку.

В рамках візиту відбулися такі заходи:

-         зустріч з керівництвом національного природного парку "Сколівські Бескиди": директором парку Василем Бандеричем та заступником директора з наукової роботи Василем Приндаком у форматі "запитання-відповідь";


-        наукове засідання групи та ознайомлення з регламентуючою і економічною документацією, вивчення  напрямків наукової та рекреаційної діяльності НПП "Сколівські Бескиди";

 -        проходження еколого-пізнавальними маршрутами національного природного парку «Сколівські Бескиди» (по долині річки Кам'янки до водоспаду та озера Журавлине, стежками легендарної Тустані, маршрут по горі Маківки, горі Захара Беркута), ознайомлення з досвідом розробки маршрутів та ефективного використання рекреаційно-туристичних можливостей територій національного парку;-        проведення дискусійних платформ "Функціонування НПП "Сколівські Бескиди": проблеми та перспективи діяльності", представлення кейсів «Проблемні питання створення національного природного парку «Чорноліський» в Кіровоградській області».


У НПП "Сколівські Бескиди" працюють близько 200 людей, державне фінансування - 1 млн грн, реалізовано продукції на 7 млн грн, ще близько 1 млн - отримано з міжнародної грантової програми Збереження карпатських пралісів. Крім заповідної зони, що складає 15% від загальної прощі парку, дозволені санітарні рубки та рубки догляду, проте заборонені суцільні рубки головного користування. На території парку виготовляють фіточаї, наливки, мед, які можна придбати у сувенірних торбинках, друкують науково-популярну та туристичну літературу, облаштовують туристичні маршрути та проводять екскурсії. У 2017 року зареєстровано 268 тисяч відвідувачів парку, відпочиваючих приймають близько 50 баз відпочинку.


Вивчений досвід НПП "Сколівських Бескидів" показує, що створення національного природного парку  генерують масштабний туристичний потік і позитивно впливають на розвиток місцевих громад. Національні парки  перетворюються на своєрідні мережеві еколого-просвітницькі інститути, здатні грати помітну роль у формуванні екологічної культури населення, підтриманні та розвитку соціально-культурної автентичності, культурної спадщини і традицій місцевих громад.  Залучення коштів для економіки районів, прилеглих до національних парків, в першу чергу, це розвиток екологічного туризму, екологічних стежок і маршрутів, а також ініціація програм, що поєднують інтереси громади і природи. З'явився у національних парків новий досвід співпраці з населенням, а також досвід реалізації соціально-значущих програм. Подібні програми допомагають врахувати інтереси місцевого населення при прийнятті природоохоронних рішень, підвищувати рівень життя населення.

За результатами проекту та з метою доведення до широкого кола громадськості значення створення Чорноліського національного природного парку для соціально-економічного розвитку місцевих громад регіону відбудеться круглий стіл та буде розповсюджена електрона петиція.
Автори: Аліна Осокіна, Ольга Гелевера с

Автор: Аліна Осокіна
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку