Як відбувався проект "Бурлюківський міст"

Як відбувався проект "Бурлюківський міст"

13 Жовтня 2017, Херсон
"Бурлюківський міст".

Ідея співпраці між Творчою майстернею BurliukLoft (Суми) та Центром культурного розвитку «Тотем» (Херсон) виникла на підґрунті спільної історико-культурної спадщини – творчості та життя всесвітньо відомого українця Давида Бурлюка, «батька вітчизняного футуризму». Він народився на хуторі Семиротівка, який тоді, у 1882-му році, належав до Харківської губернії, а наразі це Сумська область. А у 1907-1914 рр. родина Бурлюків жила у селі Чорнянка – це 70 км від Херсону, і саме тут на згадку про творчі пошуки та знахідки перших футуристів «Тотем» щороку проводить фестиваль сучасного мистецтва «Terra Futura».

Ми вирішили, що наш «Бурлюківський Міст» простягнеться через час (поєднає митців минулого і сучасності) і простір (поєднає Суми та Херсон). Проте в процесі підготовки до нас приєдналися ще дві локації – Харків та Одеса, які також мають історичний зв'язок з Давидом Бурлюком (в цих містах він отримував художню освіту). Отже, 4-7 жовтня 2017 року у Херсоні зібралися ті, хто розуміє значущість цього пласту історико-культурної спадщини та готовий ділитися власним досвідом та напрацюваннями.

Сумський художник Костянтин Аленинський поділився своїм унікальним творчим підходом та досвідом мистецько-етнографічних експедицій, які він ініціював на місті, де був розташований хутір Семиротівка. Там були зібрані артефакти, які не мають музейної цінності, але можуть стати точкою відліку для створення мистецького твору – це й уламки металевих виробів, і старі дерев’яні предмети побуду селян. Разом з тим учасники експедицій спілкувалися з місцевими жителями. Одна бабуся показала місце, де стояв дім Бурлюка, інша розповіла легенду про те, що саме тут сім рот швецького короля Карла ХІІ потрапили у засідку, і саме тому місцевість отримала назву «Семиротівка». Результатом цього дослідження стали виставки «Око Давида», «Неїстівні піци», «Сім рот короля Карла ХІІ». Частина знахідок увійшла в проект «Фу-медалі» (медалі за егоїзм). Проект «Око Давида» поїхав в Одесу, а три інші – приїхали у Херсон, були презентовані на новій культурній локаціїї «Урбан Сад» та викликали жвавий інтерес та обговорення.

На цій локації в очікуванні гостей та колег Центр культурного розвитку «Тотем» створив інсталяцію «Бурлюківський Міст». У її створенні взяли участь і херсонські волонтери, і митці, які наповнили її своїми роботами. Учасники проекту з інших міст долучилися до інсталяції власними роботами. Костянтин Аленинський в Херсоні провів майстер-клас, результатом якого стала «піца Маленька Херсонська» та фу-медалі «Бурлюківський Міст» 1-го та 2-го ступеня та медалі, присвячені Миколі Бурлюку (який був розстріляний у Херсоні) та 135-річчю до дня народження Давида Бурлюка. 7 жовтня ці об’єкти було інстальовано у спільну композиції, вони залишилися у подарунок місту.

Художниця з Харкова Віолета Терлига привезла в Херсон виставку свого живопису «Все як у людей» і поділилася досвідом роботи з дітьми у творчій студії “Aza Nizi Maza”, яка знаходиться у кількох кроках від місця, де жила родина Бурлюків у Харкові.

Четвертою «опорою Бурлюківського Моста» став письменник та культуролог Євген Деменок з Одеси. Він представив у Херсоні свою книгу «Нове про Бурлюків», яка стала результатом багаторічного дослідження документів та особистого спілкування з родичами та нащадками відомих футуристів. Примірник книги було передано у Херсонський літературний музей, який має власну колекцію по цій темі.

6 жовтня всі разом учасники проекту виїхали у село Чорнянка Херсонської області. До учасників приєдналися місцеві культурні активісти, які відтворили атмосферу авангарду початку ХХ століття. Костюмований перфоманс на «малій батьківщині футуризму» привернув увагу селян, і до учасників швидко приєдналися місцеві школярі, їхній викладач та знавці минулого Чорнянки. Виявилося, що майже всі вже знають про цікаве минуле свого села і пишаються ним. На постаменті, де колись посеред села стояв пам’ятник Леніну, в цей день постав Пам’ятник Відомому Футуристу. А Костянтин Аленинський показав, як за допомогою арт-об’єкту під назвою «футуристичний металошукач» можна знайти матеріал для творчих робіт.

В дні, коли тривав наш проект, вільного часу майже не було – презентації, відкриті лекції, дискусії, майстер-класи, спільні дослідження, обмін досвідом. Проте ми його таки знаходили, адже всі учасники загорілися ідеєю продовження проекту і все обговорили подальші спільні дії.

Проект реалізовано в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)”.


Автор: Аленінський Костянтин Володимирович
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку