Націоналісти  в часи німецької окупації діяли і у Криму та на Донбасі

Націоналісти в часи німецької окупації діяли і у Криму та на Донбасі

28 Січня 2018, Миргород-Чернівці-Хмельницький-Миргород

Із 15 по 19 січня ініціативна група з Миргорода побувала у Чернівцях. Презентували проект " Без знання минулого немає майбутнього".

У рамках проекту організували фотовиставку періоду голодомору 1932-1933 років на Полтавщині та презентували фільм «Миргородський притулок табір смерті» та книги «Історія у документах», "Спецповідомлення СД, СС, НКВС". Крім того було організовано виступи на обласному телебаченні та ряд інтерв’ю для місцевих телеканалів.

Проект було реалізовано у рамках Програми національних обмінів, що фінансується Європеймьким Союзом та Національним фондом підтримки демократії (США).

Мета проекту: Висвітлення забутих (маловивчених) сторінок історії центральної частини України, зокрема , Полтавщини. Цілі проекту:донести інформацію про історичне минуле Полтавщини , котра десятиліттями приховувалася або навмисне замовчувалася.

Пропоновані фотовиставка, виступи на обласному радіо та телебаченні,, презентації стали основою для більш глибокого і повного розуміння нашого історичного минулого, для розуміння процесів само ідентифікації народу України.

Фотокопії документів розкрили суть людиноненависницької політики Кремля по відношенню до українців. Були спеціальні постанови, якими передбачалося переселення на територію Полтавщини та в інші регіони України у вимерлі села тисяч жителів Сибіру. Також для істориків-вчителів та наукових працівників було презентовано фільм "Миргородський притулок-табір смерті". Це єдиний у світі притулок, який зберігся з 30 років минулого століття і на території якого знаходиться меморіальинй комплекс. У цьому притулку знайшли свою смерть сотні дітей Полтавщини.

Також для краєзнавців, студентів, науковців, пеерсічних громадян було презентовано книги "Історія у документах" із додатками та наукову розвідку "Спецповідомлення СД, СС, НКВС".

Їх презентація у світлі гібридної війни Росії проти України є дуже актуаль ною, дає можливість на основі документальних даних більш глибоко розуміти, що війна, це завжди лише горе та розруха.

По-друге, у світлі гібридної війни Росії проти України важливою є тема інформаційної кампанії, яка проводилася як Радянським Союзом, так і Німеччиною під час тимчасової окупації України , розуміння її витоків та наслідків. Ідеологи Кремля, зокрема, через штампи, котрі зародилися ще в нетрях кабінетів НКВС– КДБ поширюють домисли московських пропагандистів про бандерівськийц рух на території Західної України. На Полтавщині також активіно працювали "бандерівці" в далеких 40 роках минулого

Скажімо, у часи німецької окупації на території України діяли підпільні осередки чотирьох українських організацій: уряду УНР в еміграції, ОУН Бандери, ОУН Мельника, а також гетьманці-монархісти. Уряд УНР мав великий вплив на Поліссі та Волині, бандерівці працювали в Галичині, мельниківці на Вінничині, гетьманці на Буковині. Великі підпільні організації були створені також на решті окупованої німцями території. З початком війни похідні групи ОУН закріпилися навіть у Криму та на Донбасі.

В Криму активно діяли у Сімферополі та Джанкої. Розповсюджували націоналістичну літературу.

З часом з допомогою місцевих проукраїнських патріотів змогли створити капелу бандуристів та споживчий кооператив « Український консум», «Бюро допомоги українцям» та кілька українських шкіл.

На Донбасі націоналісти в часи німецької окупації домоглися відкриття більше 500 українських шкіл. Налагодили видавництво 8 українських газет.

На зборах керівників НКДБ у Полтавській області 6 червня 1944 р. було озвучено інформацію про діяльність Організації українських націоналістів на Полтавщині: « ОУН в період німецької окупації Полтавської області також провела не малу роботу по згуртуванню антирадянських націоналістичних кадрів. Вона вела підготовчу роботу по створенню банд УПА в Кременчуцькому і інших районах області з метою залишити їх в нашому тилу з завданням вести підривну роботу. ОУН закладувались склади продовольства і медикаменти для банд УПА в Яготинському районі»

Навряд чи органи НКДБ за кілька місяців змогли розкрити всю підпільну мережу ОУН на території центральної України.

Бо загони УПА могли на ній рейдувати вже після закінчення війни.

З 24 квітня по 30 червня 1945 року відділ УПА «Крути» провів військово-пропагандистський рейд по північній частині правобережної України, пройшовши територією кількох областей і дійшовши до Прип’яті. За цей час мав 11 сутичок із радянськими військами.

Із 7 по 15 червня в районі Кременчука рейдував повстанський загін УПА з Холодного Яру, поширюючи націоналістичну літературу. Спецвідділ НКВС в кількості 130 бійців спробував оточити і знищити загін УПА, але був розбитий націоналістами

Гості із Полтавщини поділилися із чернівчанами інформацією про історичне минуле полтавського краю, у рамках спільного проекту із ЧОДТРК спільно готують телематеріал на Миргородське телебачення про міжнародні фестивалі, зокрема про свято Маланки.. Також для мешканців територіальної громади Полтавщини буде підготовлено фоторепортаж про історичне та культурне надбання Чернівців.

Фотографії фотовиставки , фільм передані у фонди Чернівецького інституту післядипломної педагогічної освіти .. Ці фотографії та фільм "Миргородський притулок-табір смерті" будуть використовуватися як навчальні додатки на семінарах вчителів Чернівецької області.

А ще герої фільму "Миргородський пиртулок-табір смерті" та історик , журналіст Микола Марченко у ефірі для широкої аудиторії Чернівецької області розказали про історичне минуле полтавського краю та донесли до телеглядачів інформацію про певні його аспекти у світлі гібридної війни Росії проти України.

А фотографії та фільм про голодомор науковці Чернівецького інстиутту післядипломної педагогічної освіти зможуть вподальшому не один рік використовивати як наочність при перепідговці вчителів історії, мови та літератури, заучів із виховної роботи шкіл Чернівецької області. Передані ж у фонди Чернівецької обласної державної телерадіокомпанії фільм та книги також стануть однією із основ виствітлення у майбутньому на обласному радіо та обласному телебаченні Чернівецької області аспектів історичногро минулого як Полтавщини так і України вцілому.

Вчителі-історики, на жаль, часто не мають наочності, яка б допомогла їм на уроках підліткам доносити правду про історичне минуле. Такими стали міні-музеї (додатки до книги" Історія у документах").

Вчителям історикам Чернівецької області передано більше 50 екземплярів літератури, зокрема книги «Історія у документах» та своєрідні міні музеї, копії газет за 1941–1943 роки, котрі видавалися в період окупації українською мовою.

А у Чернівецьку обласну універсальну наукову бібліотеку після презентацій також передано літературу для філіалів ЧОУНБ.

Крім того гості із Миргорода познайомилися із історико-культурним надбанням Чернівців та започаткували із науковцями Чернівецького інституту післядипломної педагогічної освіти започаткувати проект "Забуттю не підлягають" про діяльність ОУН на території Буковини, зокрема і про вихідців із Полтавщини, що воювали у лавах УПА.

Крім того, зважаючи, що незабаром припиняє роботу конкурс «Містки громадської активності», ініціативна група з Миргорода (так як пересадка на поїзд була у Хмельницькому), вирішила додатково у рамках Програми національних обмінів провести презентації фільму «Миргородський притулок табір смерті», книги «Історія у документах» та наукової розвідки «Спецповідомлення СД, СС, НКВС» у Хмельницькій центральній міській бібліотеці.

Також для філіалів Хмельницької бібліотеки гості із Миргорода передали 12 екземплярів книги «Історія у документах» з додатками та 12 екземплярів наукової розвідки «Спецповідомлення СД, СС, НКВС».


Автор: Микола Марченко
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку