Моя лепта в збереженні історичної спадщини.Львів-Кривий Ріг-Шестірня

Моя лепта в збереженні історичної спадщини.Львів-Кривий Ріг-Шестірня

2 Жовтня 2017, Львів-Кривий Ріг-Широке-Шестірня

Продовжуючи співпрацю та об’єднавши зусилля, МГО "Вирій" (м. Львів) та ГО "ЖІНОЧА СОТНЯ М. КРИВИЙ РІГ" провели апробацію досвіду по збереженню та підтримці пам’яток силами громади. Ще на панельній дискусії у квітні 2017 наші організації домовилися про культурологічний табір де документаційно-організаційні (дозвільні документи від органів влади) моменти бере на себе ГО «Жіноча сотня м.Кривий Ріг»,а моніторинг стану хрестів козацького типу, навчання та освітно-інформаційні заходи покладаються на МГО «Вирій», підбір команди проволить «Ватра.Простір щирого спілкування». Місцем проведення табору обрано с.Шестірня Широківського району де є два кладовища з хрестами козацького типу.

Для проведення табору були отримані всі дозвільні документи, заручилися підтримкою Шестірянської сільради та відділу культури і туризму Широківського району.

Так як експерти –реставратори стан хрестів знали виключно по фото, то група по приїзді до Кривого Рогу розділилася. Реставратори від МГО «Вирій» та керівництво приймаючої організації 22 вересня прийняли участь у  круглому столі «Локальна історія –крок із забуття»  (Широківський краєзнавчий музей).До круглого столу залучилися співробітники місцевого та Криворізького краєзнавчого музеїв, співробітники відділу культури та туризму Широківського району, представник Дніпропетровського обласного центру з охорони історичних цінностей і власне гості.(10 осіб).Питання дослідження та збереження локальної історії  виявилися  актуальними і викликали жваву дискусію. По завершені учасники виїхали на місце таборування і провели попередній моніторинг стану хрестів, визначили реальні об’єми роботи для новачків та приблизний склад груп.

В цей час Олена Фоміна на «Ватра. Простір щірого спілкування»– ( м. Кривий Ріг) презентувала табір-експедицію «Вирій» (займаються збереженням та популяризацією історії та культури про українські етнічні землі, закордоном України. ). Олена розповіла про діяльність останніх років та запросила прийняти участь у наступних експедиціях. Неформальне спілкування продовжилося на квартирнику. (35 осіб)

Два дні - 23-24 вересня  проходив- Історико-культурологічний табір у с. Шестірня за участі ГО, студентів коледжів та ВНЗ м.Кривий Ріг, мешканців Широківського району та с.Шестірня. В рамках проекту було проведено
моніторинг та впорядкування територій кладовищ з кам’яними хрестами, семінари з дослідження родоводу та основ реставрації, історії кордонів України. Не зважаючи на сильний та затяжний дощ,  силами учасників очищена територія приблизно в 2500 квадратних  метрів, а 20 хрестів описані та інвентаризовані. Виявлено фундамент каплиці або склепу 3,5*4 метри, що буде в подальшому досліджено. Частина світлин вже розміщені у Вікіпедії  у розділі пам’яток с.Шестірня.(до 40 учасників)

Вирійчани активно використовували час дозвілля наповнивши його знаннями про теорію реставрації, історію кордонів України, етапи дослідження власного родоводу. (О.Стасюк,О.свідзинська). А молодь дарувала пісні та музичний супровід.

25 вересня . Останній день проекту присвятили просвітництву в сфері «Дослідження родоводу». Партнери проекту- Криворізький коледж економіки та управління ДВНЗ КНЕУ ім.В.Гетьмана запросили Ольгу Свідзинську для спеціалізованою лекції ,що призначалася передусім студентам спеціальності «Діловодство», викладачам-гуманітаріям та просто допитливим.  Жодна соціальна інституція суспільства не може замінити родини. Як не намагалася тоталітарна держава знецінити родинні зв’язки, але потайки збережене фото чи лист повертає із забуття особисті історії, відкривають перипетії людських доль і дають сучасній людині відчуття прив’язаності до власних коренів, не випадковості буття.

Свою лекцію пані Ольга ілюструвала на прикладах дослідження власного родоводу. Було проаналізовано кроки, до яких має вдатися дослідник, що починає працю над власним генеалогічним деревом, показано труднощі, з якими він може стикнутися, та пояснено шляхи їх подолання.

Жвавий інтерес у присутніх викликала демонстрація архівних документів початку XX століття. (до 45 осіб).
Надвечір «ВАТРА.Простір щирого спілкування» звела разом прихильників ПЛАСТу. Багато говорили, пригадували ,мріяли і дещо вже запланували.(9 осіб).

Детальна інформація про захід у групі "Жіноча сотня м. Кривий Ріг" на Facebook - https://www.facebook.com/groups/ZhinochaSotnya.KryvyiRih/ та www.facebook.com/vatra.prostir/

http://ukrchas.com/novyny/184-lepta-lvvyan-krivorzhcv-u-zberezhennya-storichnoyi-spadschini.html

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/spilna-turbota-pro-istorychnu-spadshchynu
Проект реалізується в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)”.


Автор: ГО "ЖІНОЧА СОТНЯ м.КРИВИЙ РІГ"
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку