«МИ РАЗОМ!»: обмін досвідом Запоріжжя - Вінниця відбувся

«МИ РАЗОМ!»: обмін досвідом Запоріжжя - Вінниця відбувся

9 Квітня 2018, 2-4 квітня Вінниця - Запоріжжя

З 2 по 4 квітня представники  ГО «Центр розвитку «Жіночий світ»  здійснили візит з обміну досвідом до ГО «Культурно-просвітницький центр «ВІСЬ» у м. Вінниця. Програма проходила у межах всеукраїнської програмі національних обмінів «Містки громадської активності», що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом підтримки демократії».

Програма 3 днів була насичена зустрічами та обміном досвіду.

 Спочатку ми  завітали до нещодавно створеного Вінницького креативного простору для громадських організацій та місцевих активістів NGO-хаб, який  розташовано  в історичній споруді.  220 квадратних метрів вразили великою та просторою залою, яка трансформується за потреби у три окремі локації, їдальнею та невеличкою сценою із звуковим обладнанням.

Ідея створення такого приміщення народилася ще у 2014 році. На ремонт та облаштування з міського бюджету було витрачено більше 3 млн. грн.

Це буде майданчик для того, щоб обговорювати ті чи інші проблеми, які є сьогодні у громадських організацій, спільно в тому числі з представниками вінницької міської ради.

Зараз ідуть останні оздоблювальні роботи, але вже було проведено декілька заходів. Офіційне відкриття NGO-хаб відбудеться у травні.  

Ми теж оцінили переваги простору NGO-хаб. Спочатку нам була влаштована невеличка екскурсія по території, а потім дискусія за темою «Соціохаб: досвід створення та використання партисипаційного та міського бюджету». Представниця КП «Інститут розвитку міст», що на сьогодні адмініструє простір, розповіла про історію створення цього місця, перемоги та негаразди, які прийшлося долати на шляху створення NGO-хаб. Ми розповіли про свій досвід по участі у конкурсах, що фінансуються із місцевого бюджету та досвід його використання. А також розповіли про хаби міста Запоріжжя: безкоштовний СпільноHUB для переселенців та місцевої громади, що розташований у Обласній універсальній науковій бібліотеці та комерційний коворкінг EdisonSpace. Згодом, до нас долучилася представники громадської організації «Теріторія мам» та її засновниця Валентина Ткачук. Валентина презентувала організацію та заходи для жінок, які мали чималий інтерес у місті. Дуже вразили своєю масштабністю Фестиваль відповідального батьківства «В сімейному колі» та Освітній форум "Сімейна освіта для нових дітей". А ще Валентина пишається результатами проекту для  усіх матусь Вінниці (особливо тих, хто в декретній відпустці) під чудовою назвою "Разом з мамою".  Ми залюбки скористаємось цим досвідом у своїх майбутніх проектах.

Друга зустріч відбулася у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» та представниками ГО «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця».  Нас вразила щирість та відкритість всіх співробітників центру і лише потім ми зрозуміли чому. Кожна з жінок, яка долучалася до нашого діалогу, у минулому пройшли через велике випробування – народження дитини з вадами здоров’я. У свій час кожна з них самотужки пройшла  відстань від повного відчаю до розуміння, що їх діти мають право на  повноцінне життя. Керівник центру Світлана Демко згуртувала навколо себе жінок, які стикнулися із подібною проблемою та створили спочатку громадську організацію, а потім і центр. І зараз вони ведуть постійну діяльність для батьків дітей з функціональними обмеженнями. Центр передбачає безкоштовне перебування таких дітей у центрі протягом дня. В цей час батьки мають змогу працювати. В центрі розроблені методики соціалізації людей з функціональними обмеженнями: навчають відвідувати громадські міста, робити необхідні покупки в магазині та аптеці, надають професійні навички. Центр пишається своїми соціальними майстернями, які працюють у двох напрямках: деревообробка та виготовлення сувенірів.

А ще ми дізналися про масштабний проект щорічного Табору активної реабілітації, коли водночас навчають батьків та дітей, але навчання проходить роздільно. В результаті, всі учасники отримують незрівнянний досвід, який дозволяє таким сім’ям жити більш різноманітним життям.

До речі, нещодавно Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» провели у NGO-хаб захід з обговорення та формування розуміння адвокаційних кроків, які вони можуть здійснити на шляху до політики раннього втручання по всій Україні.

Другий день нашого стажування розпочався у ГО «Центр Поділля - Соціум». Ця громадська організація спеціалізується на роботі з людьми третього віку. Анна Моргун – заступник голови правління, розповіла про історію створення організації та реалізовані проекти.  А потім відбувся обмін досвідом, що маємо ми у проведенні аналогічних курсів у місті Запоріжжя. Дуже зацікавило поєднання навчальних проектів для дорослих з використанням життєвого досвіду цих людей.  Організація проводить постійні безкоштовні 3-місячні курси комп’ютерної грамотності та з вже розробила та планує найближчим часом ввести нову комп’ютерну програму для літніх людей по роботі з соціальними інтернет-сервісами. Ще один проект, який викликав інтерес – Міжнародний форум «Навчання людей поважного віку: досвід та перспективи».  ГО «Центр розвитку «Жіночий світ» готовий долучитися до цього проекту у своєму регіоні.

Продовжилося обговорення громадських проектів вже у ГО «Джерело надії». Нас зустріли щирі люди, які своєю роботою допомагають людям, що опинилися у складних життєвих обставинах. Нам розповіли про хід та результати грантового проекту для переселенців та місцевих мешканців від Міжнародної організації з міграції, та проекти пов’язані з поліпшення життя людей, які стали жертвами торгівлі. У процесі обговорення, особливу увагу було приділено адвокаційній діяльності організації з питання протидії торгівлі людьми серед підлітків та молоді.

 

Щиро нас зустріли і в  Центрі реабілітації дітей та молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія» та громадській організації з однойменною назвою. Спочатку нам влаштували екскурсію по території центру. Вразила інклюзивність та зручність всіх приміщень, починаючи зі входу. Все зроблено з урахуванням різноманітних особливостей здоров’я клієнтів цього центру. З нами поділилися досвідом проведення проектів, пов’язаних з адвакацією питання придбаної інвалідності.

Весь останній час ми провели у ГО «Культурно-просвітницький центр «ВІСЬ».  Тут у нас відбувся круглий стіл «ВПО:проблеми чи ресурс для громади», де пройшло обговорення та обмін досвідом по реалізації проектів, пов’язаних з переселенцями. На заході були присутні представники ГО «Центр розвитку «Жіночий світ», ГО «Культурно-просвітницький центр «ВІСЬ», ГО «Спільна справа», Радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб у Вінницькій області та учасники та переможці проекту «Економічні можливості постраждалим від конфлікту», що проводиться за фінансової підтримки USAID. У ході заходу були порушені нагальні питання ВПО: політична дискримінація за виборчими правами, проблеми житла та працевлаштування. Світлана Дмітрієва розповіла про успішний досвід співпраці ГО «Спільна справа» з владою міста по вирішенню житлового питання для ВПО – вже отримані всі дозвільні та проектні документи на будівництво житла. Ирина Зіміна розповіла про свої особисті досягнення як учасниці грантового проекту, про створену у місті Вінниця Майстерню з виготовлення сумок та аксесуарів ручної роботи WELLBAGS.  Марина отримала обладнання з шиття сумок, знайшла колежанок-однодумців, зняла приміщення і зараз наймає персонал. Разом с тим шукає клієнтів та вже продає свої вироби та заробляє гроші. Інші учасниці круглого столу хоча і не стали бенефіціарам проекту, але поділилися досвідом навчання, яке проводилося у рамках проекту, набутим досвідом написання бізнес-планів та його захисту.  У ГО «Культурно-просвітницький центр «ВІСЬ» також працює переселенка з Донбасу. Світла Дубіна – Голова громадської організації, розповіла про багаторічний досвід по роботі з жіночою спільнотою та результати реалізованих проектів.

Наше стажування було дуже інформативним, наповненим зустрічами з партнерами по громадському сектору,знайомствами з надзвичайними  людьми та їх цікавим досвідом.

 


Автор: ГО "Центр розвитку "Жіночий світ"
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку