ЕВАКУЙОВАНА КОЛЕКЦІЯ на Закарпатті.

ЕВАКУЙОВАНА КОЛЕКЦІЯ на Закарпатті.

12 Січня 2018, Місто Іршава Закарпатської області

Виставка “ЕВАКУЙОВАНА КОЛЕКЦІЯ” продовжує подорожувати країною. Мета цієї виставки - сприяння порозумінню та поверненню втраченої довіри поміж жителями різних областей України. Побачивши цю виставку ми стаємо свідками того, як рукотворні речі наших предків перетворюються із оберегів, на зброю проти бездуховності, безпам'ятства та агресії.

Виставку було започатковано у 2015 році, як приватну благодійну ініціативу бійців добровольчого батальйону “Айдар”. За сприяння широкого кола однодумців виставка встигла перетворитись на відомий Всеукраїнський культурно-мистецький проект “ЕВАКУЙОВАНА КОЛЕКЦІЯ”, який вже мали змогу побачити мешканці п'яти областей та більше двадцяти міст нашої країни. На протязі трьох років виставку активно супроводжують державні, обласні, місцеві ЗМІ та сайти Інтернету.

Термін перебування виставки "ЕВАКУЙОВАНА КОЛЕКЦІЯ" на Закарпатті (грудень-березень).


DSC_7070.JPG

Мешканці місцевих громад Закарпаття отримають можливість ознайомитись зі стародавніми орнаментами Слобожанщини (середина IXX-початок XX ст.), які походять зі слобідського землеробського краю Луганщини, включають в собі орнаментовані “вирізування” і “біллю” на жіночих сорочках, оздоблені оксамитом та намистом корсетки і юбки, пояси, інше. Ми побачимо побачимо, як у цих речах повсякденного вжитку гармонійно поєднуються культурні риси притаманні населенню не тільки Слобожанщини, а й Полтавщини, Наддніпрянщини, Поділля, Полісся та Карпат, що засвідчує нашу спільну традицію. Деякі орнаменти на вишитих речах зібраних у цій колекції, такі як “зміїна голова” на подолі жіночої сорочки попередньо зустрічаються науковцям на глиняному посуді Трипільської доби (друга половина VI — початок V тис. до Р. Х..) - це речовий доказ того, що українці й є автохтонне, тобто корінне населення сучасної Луганської і Донецької областей, всієї України.

Під час проведення круглого столу, присутні матимуть можливість поспілкуватись з колишніми бійцями АТО та запрошеними на захід переселенцями з Луганщині та Донеччини, почути від них живі правдиві свідчення, стосовно перебігу війни та почути про їх ставлення до збереження в родинах своєї культурної спадщині. Мета зібрання круглого столу - спільними зусиллями науковців, місцевих громадських діячів, представників широких верст населення винайти найпростіші алгоритми дій, які слід спрямувати їх на подальше порозуміння поміж населенням різних куточків нашої країни та на спільне культурницьке протистояння ідеологічній пропаганді сусідньої держави – загарбника.8 грудня, у виставковому залі Іршавського районного будинку дитячої творчості пройшла експозиція мандрівної виставки «Евакуйована колекція», що вміщає в собі експонати традиційного народного одягу Луганщини (середини XIX початку XX ст.).

Мандрівну евакуйовану експозицію стародавнього українського одягу слобожанської землі до Іршави привіз уродженець Дніпропетровщини, учасник Євромайдану, колишній доброволець, голова правозахисного козацького товариства «Базавлуцька Січ» Микола Павлюченко.

Зі словами вдячності і мистецького єднання всіх присутніх і учасників заходу привітав директор Іршавського районного історико-краєзнавчого музею Будинку дитячої творчості Андрій Світлинець.

Після чого колишній боєць добровольчого батальйону «Айдар» Микола Павлюченко розповів, про мандрівну колекцію і умови в якій вона виникла. Збережені стародавні столітні сорочки, корсетки, юбки та спідниці з експозиції – є свідками українства у слобідському краї. І що через відродження стародавньої школи вишивки українство повинно відроджуватись на українській землі як на нині окупованих так і звільнених землях. Евакуйована колекція старовинного українського одягу – це речовий доказ того, що Донеччина та Луганщина – завжди була і залишатиметься Україною.

Окрім народного традиційного одягу Луганщини у залі представлено ще традиційний одяг верховинських сіл Боржавської долини та сучасна вишивка Закарпаття. На виставці представлені роботи активних учасників Всеукраїнських виставок народного мистецтва, членів народного об`єднання художників та майстрів народної творчості «Колорит Боржави» Іршавського РБК Іляни Войнарович та Ольги Копинець виконані у традиційному народному стилі.

Директор районного історико-краєзнавчого музею БДТ Андрій Світлинець звернув увагу присутніх на колекцію народного одягу Боржавських волинян: «Тут представлені традиційний одяг верховинських сіл Іршавщини починаючи від Приборжавського і до Лисичова. Одяг виготовлений із конопляного полотна, наша вишивка геометрична. У колористиці переважають яскраві барви: червоний, бордовий, зелений, жовтий, наявні довгані, як весільні так і буденні. При бажанні, можемо угледіти деякі спільні орнаменти у привезених Слобожанських сорочках, що говорить саме за себе: про спільні традиції та спільну історію населення з різних куточків сучасної країни».

У той же день відбувся "круглий стіл" на тему "Вишивка. Мудрість віків". Приводимо тези з виступів учасників цього засідання:

“ - Місто Іршава стало двадцять другим населеним пунктом, а Закарпатська область — шостою областю, де встигла побувати наша “Евакуйована Колекція”! Говоримо і пишемо “наша виставка” тому, що під час трирічної подорожі до проекту встигло приєднатись багато нових друзів та однодумців. Приватна ініціатива перетворилась на громадський мистецький проект, де кожен охочий має змогу долучитись до популяризації маловідомих сторінок історії та культури Слобожанщини. Подібне впровадження проекту надає можливість кожному відчути і висловити власні глибинні переживання, пов'язанні з орнаментами і символами на збереженому прадавньому одязі. Розуміючи і зберігаючи прадавні символи ми здатні зрозуміти і зберегти власне себе самих! Захищаючи і зберігаючи прабатьківські символи — ми захищаємо і зберігаємо ідентичність свого народу!” - так говорить ініціатор мандрівної виставки Микола Павлюченко.

“ - У цих забутих орнаментах є відповідь на питання: ”Хто ми такі і за що ми воюємо?!!” - теза із промови присутнього військовослужбовця.

“ - Шкода, що ці гарні мирні речі, сьогодні, ми вживаємо, як зброю проти бездуховності, безпам'ятства та агресії. Проте іншого вибору, на жаль, у нас немає — нам слід щільніше об'єднуватись довкола духовних цінностей свого народу, щоб дати  спільний відсіч загарбникам!  Адже будь-який елемент давньої української культури, – ідентифікатор і важливий символ нескореної нації. І свідченням цього є слобожанська україномовна частина Луганщини, куди так і не змогла ступити ворожа сила! “ - говорить етнолог Любов Боса, місто Київ.

“- Не зважаючи на те, що ткацтво і вишивання, здебільшого жіноча справа я як чоловік з дитинства пишався і продовжую досі пишатись художніми витворами майстринь свого краю. В них я й зараз вбачаю широту і велич ланів, цвіт садів та різнобарв'я луків навколо своєї хати! Не випадково ж, наша область сьогодні зветься Луганщиною! І не випадково, що на подолі, саме Слобожанської жіночої сорочки ми бачимо трипільський орнамент “зміїну голову”! Ми, як і наші предки, як і наші пращури — землероби! Один і той же орнамент на глиняному посуді трипільців і на подолі жіночої сорочки пряме свідчення про нас, як автохтонне населення краю! Також до виставки гарно підібрано банер, на якому зображену родину козака — землероба! Не випадково козак стоячи з родиною опирається на гвинтівку! В нашому краю, чоловіки завжди ідучи орати поле брали з собою зброю! Сіяти хліб і захищати домівку ми привчені змалку! Дякуємо закарпатцям за гостинність і приділену увагу історії і культурі нашому слобідського краю! Дякуємо за військову допомогу у боротьбі із зовнішнім агресором!” - із виступу Василя Золотарьова, краєзнавця Новопсковського району Луганської області!

“- Пропаганда вседозволеності, моральне нищення інституту сім'ї, підміна християнських цінностей одностатевими стосунками, відірваність сучасної людини від землі, втрата почуття власної оселі, своєї родини — все це привело до краху свідомості сучасної людини! Дотримання подібного “безпринципного світогляду” привело до того, що сучасна людина відмовляється боронити свою землю! Власні інтереси “осучасненої” людини розходяться з інтересами свого народу! Свою безвідповідальність та боягузтво подібні члени суспільства пояснюють дотриманням таких понять, вономеніненада, як “пацифізм”, “інтернаціоналізм” та особистою інфантильністю! Весь цей крах свідомості стався із-за нашої втрати при вихованні такого поняття, як “своє коріння”, про що власне ми сьогодні й говоримо!” - ці слова належать Олегу Мироненко, фундатору МБФ “Захист майбутнього”, місто Дніпро.

“ – Велика дяка Вам за ту можливості приймати у своїх родинах дітей зі Сходу країни. Вони повинні на власні очі побачити що уявляє по собі справжня об’єднана українська громада. Ви повинні через власні родинні кола навчити цінувати звичаї та обряди нашого народу. Я вважаю, що сучасна молода людина в спромозі прийняти в свою душу усі християнські цінності, які здавна формують наші сім'ї. Покажіть на власному прикладі, що означає бути віруючою людиною!” - ще одна теза зі звернення Миколи Павлюченка.

“ - Запрошуємо учнівську молодь Слобожанщині для спільних навчань у літературно-краєзнавчому гуртку на базі Іршавської районної станції Юних туристів. У нас є всі можливості вивчати та відтворювати стародавні звичаї та традиції предків — із промови Івана Терепая, директора Іршавської РСЮТ.

“ - Будемо сподіватись на нашу перемогу у сьогоднішній війні! І будемо сподіватись, що коли душевні рани загоються, ми знову будемо дивитись на ці стародавні сорочки, як на спільне культурне надбання з сусідніми народами!” - завершальна теза Миколи Павлюченка.

Проект реалізується у рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США)

Координатори мистецького проекту «Евакуйована колекція»: Всеукраїнський комітет захисту української мови (м.Київ, голова – Олесь Доній); ЛНГО «Центр культурницького менеджменту» (м.Львів, голова – Ігор Савчак); ГО «Асоціація комбатантів» (м.Львів, голова – Тимур Баротов); МБФ «Захист майбутнього» (м.Дніпро, голова – Тарас Мироненко); ГО “Наша Батьківщина -Україна” (м.Іршава, голова - Михайло Менчук).

Було повідомлено, що виставка триватиме близько місяця і іршавчани зможуть відвідати її в будинку дитячої творчості, а потім вона помандрує далі містами Закарпаття.


Автор: Микола Павлюченко
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку