Роза Туманова - Не черговий торговий центр, а Літній театр для одеситів!

Роза Туманова - Не черговий торговий центр, а Літній театр для одеситів!

12 Липня 2018, Одеса

Не черговий торговий центр, а Літній театр для одеситів!

В одному з дописів про поїздку в Одесу я обіцяла на своїй сторінці розкрити тему, яка реально варта уваги та вирішення питання від одеситів. Бодай тієї самої небайдужості, яку вони виявили, коли їм не надто сподобалося те, що проблеми в місті є, і їх видно неозброєним оком туристу. Для сього я зустрілася в місті з одеським активістом Юрієм Дяченко, головою ДемАльянс - Одеса, який розповів про одну з таких проблем.

А саме на території міського саду, який знаходиться в самісінькому центрі Одеси поруч з Дерибасівською, є простір, про який, можливо, не так багато і знають чи встигли забути самі одесити, адже з початку 90-х простір був елементарно зачиненим. Раніше се був такий собі культурний об'єкт, де влітку був Літній театр Одеської обласної філармонії, а взимку територію перетворювали в міську ковзанку.

Більше того, сам Літній театр мав репертуар не гірше, ніж в "Зеленому театрі" парку ім.Тараса Шевченка. Проукраїнський одеський активіст Юрій Дяченко розповідає:

- Історія з «Зеленим театром» майже ідентична історії з Літнім театром: на цій ділянці були продані споруди, які нікому не потрібні, під них відвели землю в аренду на довгий строк - 49 років, а ці, мовляв, споруди могли перетворитися у величезну будівлю - так звана "туалетна схема", бо таким чином також викуплялися вбиральні на території парків. Історія з Літнім театром лише розпочинається, проте головне в історіях повернення театрів просто неба, що на занедбані концертні майданчики звертали увагу громадські активісти, після чого вже певним чином унеможливлюється їх забудова в майбутньому. Наразі Зелений театр функціонує, як повноцінний концертний майданчик, міська влада разом з орендарем відмовилися від планів його забудови, хоча з 2012 по 2014 та навіть у 2017 році намагалися це зробити, але завадило те, що активісти з 2015 року почали приводити його до ладу та проводити там заходи. І з орендарем була досягнута домовленість, а громадськість міста після його функціонування виступила за збереження Зеленого театру.

Крім Літнього театру в міському саду сьогодні також вирішується доля літнього театру на Приморському бульварі у дворі Палацу моряків: близько 25 років про нього ніхто не згадував, а у 2014 році власними зусиллями його приводили до ладу активісти, показували кіно, проводили різноманітні заходи. Зараз Палац Моряків разом з цим майданчиком, який є невід'ємною частиною пам'ятки архітектури та історії, хочуть забудувати багатоповерховим готелем, який, до того ж, буде вище історичного ансамблю і комплексу Приморського бульвару, задля цього частина пам'ятника маніпуляціями виводиться з площі пам'ятника. Проте забудувати дану територію планували вже в травні цього року, чого поки не вийшло. Юрій зауважує:
- Чиновники абсолютно серйозно нам говорили, що скляні поверхи будуть "розчинятися у небі" - тоді ми вирішили провести тролінг-мітинг "Забудуємо оперний театр торгово-розважальним центром" і на "представленому проекті" при цьому було намальовано зверху оперного багато скляних поверхів, крім цього учасники акції говорили абсурдні речі, але які ми часто чуємо від чиновників, депутатів та міського голови. Дехто навіть не зрозумів, що це акція-провокація. Одесити заступилися за візитівку Одеси - оперний театр, але згодом всі зрозуміли, що це тролінг-акція, яка висміює поведінку чиновників та привертає увагу до інших пам'яток архітектури, які ми можемо таким чином та завдяки байдужості одеситів втратити. Акція мала "вибуховий" ефект.

Попередити ще одну схему незаконної забудови

Про сам Літній театр міського саду Юрій розповідає, що на цю територію звернули увагу активісти у 2016-му році, тоді ще дана територія не була передана в аренду фірмі забудовнику СП "Солінг" для будівництва тут торгово-розважального комплексу, але була зачинена, а споруди на території були продані, проте тоді вже забили тривогу, завдякі якій вдалося відкрити дану територію і вже тоді використовувати як літній майданчик для відпочинку, де проходили різноманітні заходи й облаштування, та в сьому ж 2016 році територія була зачинена знову. І аж до кінця 2017 року дану ділянку готували для забудови, територія була віддана в аренду забудовнику, відбувалися необхідні погодження. Треба зазначити, що шляхом маніпуляцій так само дану територію намагалися вивести з охоронної зони парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва міського саду. У листопаді 2017 року стало відомо, що на даній ділянці планується вирубка усіх 110 дерев - саме сей факт став яскравим свідченням того, що майже всю ділянку планують під забудову, незважаючи на те, що міська влада та представники підприємства, якому була віддана в оренду ділянка, се заперечували. Відбулися мітинги з вимогою відкрити дану територію. Ворота, які зачинялися до того, були зняті самими людьми та віднесені під будівлю міської ради.

Згодом викрилися плани забудовника, прокуратура подала позов з вимогою відмінити погодження. Консультативні ради при облдержадміністрації та міністерстві культури визнали дану ділянку територією міського саду, наразі у суді розглядається зустрічний позов СП "Солінг" (суд задовольнив клопотання прокуратури), наступне засідання має відбутися 16 вересня, а поки активісти проводять заходи на цій ділянці та облаштовують територію власними зусиллями, при сьому постійно йде протидія: територія та ставок захаращується сміттям знову, виставка картин, наприклад, пошкоджується, елементарні покажчики, наприклад, де туалет - пропадають, перед концертом влаштовується пожежа. Доходить до того, що подається інформація, що в Літньому театрі мовби все погано, а, тим часом, в Літньому вже вивезено майже все сміття, встановлюються лавки, урни, сцена, лаундж-зона в тіні дерев, висаджуються квіти, з'явилося концептуальне графіті під назвою "ФастБуд" та інші. Також функціонує виставка сучасних картин художника Кирила Бондаренко, проходять різноманітні культурні та просвітні заходи, дизайнери, архітектори, художники та соціологи розглядають варіанти як може виглядати та функціонувати даний простір, який належатиме громаді.

Не будьте байдужими - збережіть свій культурний простір!

Проте наразі СП "Солінг" має надію, що буде будувати тут ТРЦ, а інвестори не мають гарантій, щоб щось тут відновлювати, і допоки міська влада та забудовник не зрозуміють, що ТРЦ побудувати тут неможливо містяни мають, як і у випадку із Зеленим театром в парку Шевченка, показати, що лише, як частина парку, вільний простір для відпочинку та проведення різномітних заходів нам потрібна дана ділянка. І се залежить від кожного одесита, які, на жаль, в більшості (99,9%) не активні, проте вже відвідують дану територію набагато частіше, як відзначає Юрій Дяченко. Тому лише від свідомості одеситів залежить чи історично-культурному місцю буде повернене його значення чи побудовано черговий торговий центр, який і до розвитку туризму, зокрема, немає ніякого відношення.


Автор: Юрій Дяченко
Поділитися
  • Facebook

Назад до списку